Detaylı Alt Coin Rehberi

Detaylı Bitcoin rehberinden sonra Alt coinlerle ilgili bir makale yazmaya karar verdim. Bu makale de alt coin mantığı nedir, nasıl alınır, nasıl satılır ve yatırım aracı olarak değerlendirebilir mi bunlardan bahsedeceğim.

1- Ethereum

Bitcoin gibi sanal para birimi olan Ethereum ilk olarak 2016 yılının Haziran ayında kendini duyurmuş ve Applestore da yayınlanan ilk kripto para birimidir. Çıktığı tarihten bu yana bugünkü değeri itibariyle 2695 TL(16 Aralık) bulmuştur. Grafikten de anlaşılacağı üzre, geçen yıl bu aylarda yatırım yapan birisini zengin edebilecek şekilde para kazandırmıştır.

Ethereum da diğer coinler gibi gerek Türk borsalarında gerek Yabancı borsalarda rahatlıkla alınıp satılabilen bir coindir. Litecoinden sonra çıkmasına rağmen Litecoin’in 2 katı değerine ulaşmıştır. Grafikten de anlaşılacağı üzere 2017 Haziran ayından itibaren değerini sürekli arttırmış 1-2 haftadır Bitcoin’e olan talepten dolayı 2148 TL civarlarında dolaşmaktadır.

2- Litecoin

Mazisi çok daha eskiye dayanan Litecoin 2014 yılında çıktıktan sonra uzun süre stabil bir şekilde devam etmiş ve Ethereum gibi aynı aylarda değerini oldukça katlamıştır. Bugün ki fiyatı 994 TL olan bu coin yine Dünya çapında en çok rabet gören coinlerin başında gelmektedir. Birçok Türk ve Yabancı borsa da rahatlıkla alınıp satılabilir.

Bitcoin den daha hızlı transfer edilebilmesi sebebiyle değerini katlamış belkide uzun süre daha değer kazanacaktır. Ethereum’un aksine değerini hızla katlamaya devam etmektedir. Daha hızlı transfer edilebilen bir coin çıktığı takdirde değerinde azalma olabilir.

3- Dash

Eski adıyla Darkcoin yeni adıyla Dash Bitcoin mantığının tam tersi olarak transfer yapan kişi anonim olduğu için miktar ve transfer bilgileri gizli kalmaktadır. Bu sistem Dash’i oldukça popüler hale getirdiği için gün itibariyle 3.180 TL’dan işlem görmektedir. Dash de grafikten göreceğiniz üzere uzun süre stabil kalmış lakin son yıllarda muazzam bir artışla +3000 TL’den işlem görmeye başlamıştır. Her ne kadar Ethereum kadar popüler olmasa da değer olarak oldukça değerli bir coindir.

4- IOTA

“Şu anda toplanan bu değerli verinin yüzde 99’u kayıp. IOTA, komisyonsuz işlem sistemi ve merkezi olmayan dağıtık defteri üzerinden datanın bütünlüğünü ücretsiz olarak garantileyerek bu verilerin paylaşımını teşvik ediyor.” Bu açıklama IOTA kurucusu David Sonstebo tarafından yapılmıştır.

Son günlerde oldukça popüler hale gelen ve her yerde reklamı – tanıtımı yapılan bu coin her ne kadar yatırım tavsiyesi vermek istemesem de benim de oldukça ilgimi çekmekte. Gün itibariyle yaklaşık olarak 3.56 $ dan işlem görmektedir.

IOTA’nın farkları;
– Madencisi yok.
– İşlem ücreti yok.
– İşlem sayısı arttıkça hem sistem kendini sürekli yeniliyor.
– İşlem yapmak için İnternet bağlantısı gerekli değil.

IOTA‘yı herhangi bir yerli borsada alamazsınız. Bu coin i almak için yerli borsada bir coin alıp ki tavsiyem litecoin dir, bu litecoini yabancı borsaya aktarıp orada bozdurup yabancı borsa da IOTA almalısınız. Bunun detaylı anlatımını yapacağım.

Bir cevap bırakın