Leeds Metropolitan (Beckett) Bölümü

Bu yazımda sizlere okuduğum üniversite bölümünden bahsetmek istiyorum.

2009-2010 yılları arasında eski adıyla Leeds Metropolitan, yeni adıyla Leeds Beckett Üniversitesi ülkemizde ki bazı üniversiteler ile anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre bu bölümü seçenler, zorunlu hazırlık eğitiminden sonra İngilizce İşletme bölümünde %100 İngilizce ile ders görecekler ve Ielts adında ki yeterlilik sınavı geçtikten sonra İngiltere’nin Leeds Beckett Üniversitesinde, 1 yıl eğitim görmeye hak kazanacaklardır.

Bu eğitimin sonunda hem Türkiye’de ki üniversiteden 1 diploma hem de İngiltere’de ki Metropolitan üniversitesinden 1 diploma olmak üzere öğrencilere toplamda 2 diploma verilecektir.

Bölümün tercih edilmesinde ki en önemli özelliklerden biri ise devlet üniversitelerinde yer alan İngilizce İşletme bölümlerine oranla bölüme çok daha düşük puanlarla girilebilmesi ve çift diploma avantajı.

Bölümün yer aldığı üniversiteler;

  • Gediz Üniversitesi
  • Yalova Üniversitesi
  • Sakarya Üniversitesi
  • Anadolu Üniversitesi

Bulabildiğim kadarıyla bu kadar, ben araştırmamı Sakarya Üniversitesi için yaptım, vereceğim fiyatlar üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Maaliyetler;

Hazırlık ücreti yıllık 1.500 TL’dir, bu maliyet dışında hazırlık sınıflarında size lazım olacak bir takım yayınlar, kaynaklar mevcut fakat bunlar her yıl değişmekte olduğu için o konu hakkında size net bir bilgi veremeyeceğim.

Bölümün ücreti yıllık 2.300 TL’dir. Bu ücret sadece 1 yıllık ücrettir ve bulunduğunuz okulda en az 3 yıl okuyacağınız için bu parayı 3 ile çarpmak durumundasınız.

Leeds Metropolitan Üniversitesi’nin istediği fiyat 6.500 Pound dur. Bu rakam 2012 yılında yaklaşık 5.600 Euro idi. Her yıl bu rakam arttırıldı ve son hali yukarıda yazdığım rakamdır. Yukarıda yazdığım rakam 2018 yılı için güncel rakamdır, diğer yıllarda paranın artmayacağının herhangi bir garantisi yoktur.

Diğer yandan bu rakam içerisinde sizin İngiltere de harcayacağınız para dahil değildir. Yine yetkililerden öğrendiğimiz ve giden arkadaşlardan öğrendiğimiz kadarıyla İngiltere’nin Leeds şehrinde 1 aylık masraf 500-1000 pound arasında değişmektedir.

Okulun adının değişmesi, diğer yandan ücrette yıldan yıla uygulanan zamlar, çeşitli forumlarda, internet sitelerinde ve okullarda ki yetkililerin verdiği bilgiler arasında ki boşluklardan ötürü bölümün geleceği karanlık fakat bu bölümden mezun olup diplomasını alan arkadaşlar mevcut olduğu gibi hala daha İngiltere’de okuyan arkadaşlarımızda mevcut.

Son olarak; Eğer maddi durumunuz iyi ise çift diploma avantajı, İngiltere’de 1 yıllık eğitim gibi bölümün gerçekten sunduğu güzel fırsatlar mevcut lakin maddi durumunuz kısıtlı ise, bölümü kesinlikle yazmayın.

Sormak istediğiniz soruları yorum bırakarak sorabilirsiniz, sağlıcakla kalın.

Not; Bölüm Sakarya Üniversitesinde kapanmıştır ve muhtemelen diğer üniversiteler de anlaşmayı sonlandırdılar.

Bir cevap bırakın