Yahudilerin Zengin Olmasının Sebepleri

Yahudiler neden zengin?

Yahudilerin zengin olmasının altında yatan en büyük sebep tarih boyunca yaşadıkları sürgünler ve yaşadıkları coğrafyada kabul görmemeleri. Bu sebeplerden ötürü Yahudiler sürgün korkusuyla ve endişesiyle sürekli taşınabilir mallar ve mülkler edinmişlerdir.

Yine dışlanmanın etkisiyle ve Talmud’da yer alan öğütlerden dolayı birbirlerine bağlı ve dışarıya kapalı bir toplum oluşturmuşlardır.

Aşağıda madde madde sıraladığım tüm özellikler, aslında tarih boyunca yaşadıklarıyla alakalıdır.

Yahudiler Neden Zengin?

1- Birbirlerine bağlılıkları.

“Kardeşine -(ister) para faizi, (ister) yiyecek faizi, (isterse de normalde karşılığında) faiz alınan (başka) herhangi bir şeyin faizi (olsun)- faiz verme. Yabancıya faiz verebilirsin ama kardeşine faiz veremezsin.”(23:20-21) Talmud’da yer alan bu öğütten de anlaşılacağı üzre Yahudiler kendi aralarında faiz alamazken Yahudi olmayandan faiz alabilirler.

Bu ve diğer öğütlerin ana fikrinde “Yahudiler en üstün topluluktur, Yahudi’nin Yahudi’den başka dostu olamaz.” fikirleri yattığı için birbirlerine sadık, dışarıya karşı oldukça saldırgan bir tutum sergilerler.

“Birlikten güç doğar” felsefesiyle hareket ettikleri için başarılı ve zengin olmaları oldukça doğaldır.

2- Ticari zekaları ve Ticarete verdikleri önem.

Yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü Yahudiler tarımı ve hayvancılığı bilmezler. Bu sebeplerden ötürü tüm Yahudiler ticaret ile uğraşmışlardır. Yüzyıllarca aynı işi yapmalarından dolayı ve diğer halklar arasında oluşturdukları güvenden dolayı zamanla ticaret tecrübeleri gelişmiştir.

Bir hikaye;

İki dilenci kilise önünde dileniyorlarmış. Birinin önündeki yazı şöyleymiş: “Ben Yahudiyim, lütfen bana yardım edin.”
Diğer dilencide ise “Ben Hristiyanım, lütfen bana yardım edin” yazıyormuş. Kiliseden çıkan her Hristiyan Yahudi dilenciye bakıp, inadına Hristiyanım diyen dilenciye para veriyormuş. Gün sonunda Yahudi dilenci diğer dilenciye dönüp “Hadi Solomon kalk, buradaki işimiz bitti.” demiş.

Yahudi sözü; “Sahip olduğunuz bir inciyi, bu inciyi isteyen birine satmak, ticaret değildir. Ama sahip olmadığınız bir inciyi, bu inciyi istemeyen birine satmak, ticarettir.”

Bu örneklerden yola çıkarak ticaret konusunda ne kadar ileri seviyede olduklarını rahatlıkla anlayabiliriz.

3- Kişisel Özellikleri;

Bir insanın ticarette başarıyı yakalayabilmesi için öncelikle çalışkan daha sonra da tutucu olması gerekmektedir. Yine diğer insanlardan ticaret noktasında daha zeki olmaları veya tecrübe sahibi olmaları gerekmektedir. Bahsettiğim tüm bu özellikler Yahudilerde bulunmaktadır, ticaret noktasında zeki olmayanları bile aileden gelen tecrübeden ötürü ticaret hayatlarına 1-0 önde başlamaktadırlar.

Yine bir Yahudi ticari başarısızlık sonrası battığında diğer Yahudiler veya direkt olarak kendi ailesi yardım eder. Bu yardımlarla ayağa kalkan kişi daha önce battığı için tecrübe sahibi olur ve ticarette başarıyı yakalaması daha da kolaylaşır.

4- Savaşmamaları;

Tarih boyunca Yahudiler birçok ülkenin boyundurluğu altında yaşamışlardır. Yaşadıkları ülkeler Yahudilere güvenmediğinden dolayı askerlikten muaf tutulmuşlardır. Onlarda askerlikten muaf oldukları için sürekli ticaret yapmışlar ve bulundukları coğrafya da savaşları sürekli fırsata dönüştürmeyi bilmişlerdir.

Örnek vermek gerekirse; Osmanlı İmparatorluğu döneminde birçok millet sürekli savaşırken ve mal varlıklarını savaş yolunda tüketirken, Yahudiler sürekli ticaret yapmışlar ve kayıp vermedikleri için sürekli gelişme ortamı bulmuşlardır.

5- Eğitime önem vermeleri;
 • “İki şey dünyaya hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir.” – Napolyon
 • “Bilgi güçtür.” – Francis Bacon

Paylaştığım bu iki sözden etkilenmişlerdir diyemem lakin buna benzer şeylerden etkilenmiş olacaklar ki eğitime büyük önem vermektedirler. Kişi sayılarının az olmasından ötürü nitelikli insan anlayışını benimsemişler ve bu anlayış doğrultusunda kendi insanlarını yetiştirmeyi, eğitmeyi önemsemişlerdir.

6- Bankacılık;

Yahudiler mal mülk sahibi olamadıkları için bu durum karşısında; “Bankacılık” sektörünü geliştirmişlerdir.

Örnek; Bir yerden bir yere yüklü miktarda parayla gitmek isteyen bir kişi yanında para taşımak istemediği zaman parasını bir Yahudi tüccara bırakır. Yahudi tüccar parası karşılığı bu kişiye bir kağıt verir. Bu kişi gittiği yerde başka bir Yahudiye bu kağıdı verir ve kağıtta yazan rakam karşılığında komisyonu kesilerek parasını alır.

Örnekten de anlaşılacağı üzere Yahudiler “Bankacılık” sektörünün temellerini atmışlardır.

7- Tarihten ders çıkarmaları.

Bir millet için tarihten ders çıkarabilmek oldukça önemlidir. Tarihten ders çıkaran milletler daha önce yaptıkları hatayı bir daha yapmazlar ve sürekli üzerine koyarak ilerlerler.

Yahudiler tarih boyu ezildiler ve aşağılandılar. Yahudiler kendinden sonra ki nesillere bu durumu iyi anlatmış olacaklar ki tarihte yaptıkları hatalardan ders çıkarmayı bilmişler ve bugün her ne kadar zorbalıkla da olsa kendi ülkelerinde yaşamaktadırlar.

Tarihte yapılan tüm icatlar gereksinim sebebiyle ortaya çıkmıştır. Bu durumdan yola çıkarak, Yahudilerin başarılı olmalarının sebebi tarih boyunca ezilmeleri ve aşağılanmaları. Bu sebepten ötürü Yahudiler sürekli intikam ve kin duygusuyla hareket etmiş, bu duygu sonucunda başarıyı yakalamışlardır.

Esenle kalın.

Kaynakça;

eksisozluk.com

milliyet.com.tr

uludagsozluk.com

Siyonistlerin Nihai Dünya Düzeni

 

Bir önceki yazımız olan İngilizcenin Önemi ve Faydaları başlıklı makalemizde ek iş fırsatları, ingilizce ve ingilizce bilmenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ( 4 )
 1. Mustafa
  17 Aralık 2017 at 00:20
  Cevapla

  Demeki çalişmak mücadele vermeden hiç biyere varmaz insan bide birlik

  • Kozba
   17 Aralık 2017 at 19:35
   Cevapla

   Aynen öyle hocam bir olmak birlik olmak en önemlisi.

 2. Cumakadir
  7 Ocak 2018 at 23:54
  Cevapla

  Yahudiler Hz Musa ya verilen tanrısal 640 kanun(Tevrat)ile ticareti 3500yıl önce den biliyor karşı bu genlerine yerleşmiş ve birbirlerine bağlı ve denetleyen.bir yapı ile aile yapısı ile ticareti dürüst lükle en önemli si sistemli olarak yürüten.işlerini istikrarlı… neticede başarılı olan bir toplum…….biz bunları yapamıyoruz.ne yazıkki

  • Kozba
   27 Ocak 2018 at 00:48
   Cevapla

   Yoruma tamamen katılıyorum hocam, keşke bizde de bu istikrar ve disiplin olsa.

Bir cevap bırakın