anakart-hatalari-nelerdir-mavi-ekran-hatalari
Anakart Hataları Nelerdir? – Mavi Ekran Hataları
Kategori : Rehberlerim
Şirket : Kozba.Net
Özet ve Detaylar
Minimum Sistem Gereksinimleri
  Toplam 0 Yorum Var

   Bildir
   İçerik Detayı

   Anakart Hatalarını inceleyeceğimiz bu içeriğimizde Mavi Ekran Hatalarına Sebep olan Anakart Hatalarını inceleyeceğiz. Mavi Ekran Hatalarına sebebiyet veren Anakartlar, birçok kullanıcı tarafından göz ardı edilen bir hata türüdür. Kullanıcılar mavi ekran hataları ile karşılaştığında genellikle ilk olarak ekran kartı ve RAM hatalarına odaklanmaktadır. Diğer yandan Anakart’dan kaynaklanan sorunlarda mavi ekran hataları ile karşılaşılmasına sebebiyet vermektedir.

   Anakart Hataları

   BIOS pilinin bitmesi, Anakartta bulunan devre elemanlarının oksitlenmesi, transistörlerin şişmesi başlıca anakart hatalarının başında gelmektedir. İçeriğimizin devamında anakartlarda oluşabilecek olan hataları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

   BIOS Pili Bitmiş Olabilir

   Bilgisayarınızı açıp kapattığınızda tarih ve saat bilgisi sıfırlanıyorsa veya yaptığınız BIOS ayarları açılış kapanışta kaydedilmiyorsa Anakart üzerinde bulunan BIOS pilinde sorun olabilir. BIOS pilinin gücü zayıfladığı gibi BIOS pili oksitlenmişte olabilir. Böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey BIOS pilini değiştirmektir. N11 ve Hepsiburada gibi sitelerde 5 adet pil 20 TL gibi cüzzi bir rakama satılmaktadır. Bu pillerden alarak Anakartınızın BIOS pilini değiştirebilirsiniz. BIOS pilinin en az yılda bir kez değiştirilmesi gerekmektedir.

   Anakart Hataları ve Devre Elemanlari

   Anakart Hataları ve Devre Elemanlari

   Ses Hataları

   Bilgisayara güç verdiğinizde uzun bir bip sesinin ardından görüntü gelmiyorsa sorun RAM belleklerdedir. Birçok kullanıcı görüntü gelmediği için ekran kartını kontrol etse de bip sesinin kaynağı RAM bellektir. RAM bellekleriniz oksitlenmiş olabilir veya temassızlık da yapıyor olabilir. Yine RAM belleğiniz uzun süreli kullanımdan dolayı arızalanmışta olabilir. Anakarta düzensiz akım gittiğinde slotlardan birisi de bozulmuş olabilir. Bu noktada RAM’leri tek bir şekilde çalıştırarak bozuk RAM’in tespitini yapabilirsiniz.

   Bilgisayara güç verdiğinizde bir uzun iki kısa bip sesi geliyorsa da sorun ekran kartındadır. Ekran kartı temassızlık yapıyor olabilir veya ekran kartınız tamamen bozulmuşta olabilir. Bu noktada yapmanız gereken, muadil bir ekran kartını anakarta takarak deneme yapmaktır. Çalıştığına emin olduğunuz Ekran Kartınızda görüntü geliyorsa mevcut ekran kartınız bozulmuşta olabilir.

   Görüntü Hataları

   Bilgisayarınızda görüntü problemi varsa bunun sebebi ekran kartı olabileceği gibi anakartta olabilir. Birçok anakartta iki farklı ekran kartı slotu bulunmaktadır. Eğer ekran kartınızın çalıştığından emin iseniz, ekran kartınızı diğer slota takarak bilgisayara güç vermelisiniz. Bu slotta görüntü almanız durumunda, ilk slotun bozuk olduğunun tespitini yapmış olursunuz.

   Diğer yandan, güç kaynağında veya kablolarda da sorun olabilir. Kablolar uzun kullanım sonucunda arızalanmaktadır. Kabloları kontrol ettikten sonra sorun olmadığına emin olduğunuzda yapmanız gereken güç kaynağını kontrol etmektir. Güç kaynağına giren alanı Multimetre cihazı ile ölçümleyebilirsiniz. Bu cihazın ücreti sadece 30-35 TL’dir. Yine multimetre cihazının nasıl kullanıldığı da Youtube üzerindeki videolarda anlatılmaktadır.

   Harddisk Hataları

   Diskin çalıştığından eminseniz anakartın slotlarında da bozulma meydana gelmiş olabilir. Yine disk ile anakart arasındaki bağlantıyı sağlayan kabloyu da kontrol etmenizde fayda var. Anakartlarda genellikle birden fazla disk slotu bulunmaktadır. Açılışta disk hatası ile karşılaşıyorsanız ve kablo ile diskinizin çalıştığından eminseniz diski farklı slotta deneyebilirsiniz.

   Donanımsal Hatalar

   Anakartlarda meydana gelen hatalar genellikle donanımsal hatalardır. Anakart üzerinde birçok transistör ve mosfet bulunmaktadır. Bu devre elemanları da uzun süreli kullanımda bozulmaktadır. Transistör şişmesi en çok karşılaşılan donanımsal hataların başında gelmektedir. Yine anakart üzerinde bulunan mosfetlerin de görevini yerine getirememesi anakart kaynaklı mavi ekran hatalarının alınmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun tespiti için de multimetre kullanmanız gerekmektedir. Multimetre ile mosfet arıza tespiti ile alakalı Youtube platformunda birçok video bulunmaktadır.