asus-m5a97-anakartlarda-acilista-bios-sorununun-cozumu
Asus M5A97 Anakartlarda Açılışta Bios Sorununun Çözümü
Kategori : Rehberlerim
Şirket : ASUS
Özet ve Detaylar
Asus üretimi M5A97 anakartlarında yaşanan bir BIOS arızasının çözümünü sizlerle paylaştık.
Minimum Sistem Gereksinimleri
 • İşletim Sistemi
  Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10
 • Ram
  32 GB RAM
Toplam 0 Yorum Var

  Bildir
  İçerik Detayı

  Anakart modelini veya BIOS sürümünü bilmiyorsanız yukarıdaki videolu anlatımımızı izleyebilirsiniz. İlgili anlatımda Anakart modelini program yardımıyla bulabilir ve BIOS sürümünüzün güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Speccy Programını indirmek için tıklayın.

  Asus M5A97 Anakartının Özellikleri

  Asus M5A97 kartları FX serisi işlemciler için kullanılabilecek en iyi kartların başında gelmektedir. 4 farklı RAM bellek slotuna sahip olması, ATX olması ve çift PC Express slota sahip olması kartın en önemli avantajları arasında yer alıyor. AM3+ sokete sahip Asus M5A97 kartının Pro, Evo, R2.0 ve Evo R2.0 gibi farklı modelleri bulunmaktadır. BIOS güncellemesini bu kartta yapmak çok kolaydır çünkü BIOS menüsü mouse ile yönetilebilmektedir. Yine EzFlash modülü ile Flash diske BIOS dosyasını çekip güncellemesini yapabilirsiniz. Yine kartın üzerinde yer alan ledlerden de herhangi bir sorun olması durumunda ışık yandığı için ilgili hatayı tespit etmeniz kolaydır.

  Kartın BIOS Sorunu ve Çözümü

  Geçtiğimiz günlerde kart ile ilgili şöyle bir sorun yaşadım; bilgisayara güç verdiğimde direkt olarak BIOS ekranı açılmaktaydı ve sağ üst kısımda yer alan “Save Settings” sekmesine basmadan da sistem başlamıyordu. Genellikle direkt olarak BIOS açan kartlarda ciddi bir problem vardır fakat bu problemin çözümü oldukça basit.

  BIOS ekranına girdikten sonra “Advanced” sekmesine tıklayın ve Boot menüsü altında “DirectKey Enabled” diye bir alan var, bunun Disable yapılması gerekiyor. Bu ayar disable yapıldığı zaman sistem açıldığında BIOS menüsüne yönlenmiyor. Bu sorunu ise kartın üzerinde yer alan boot_device_led kısmındaki ışığın sürekli olarak yanmasından çözdüm. Bilgisayara start verildiğinde bu led yanıyor ve hiç sönmüyordu. BIOS ekranında “Save Settings” ayarı yapıldığında bilgisayar yeniden başlıyor ve bu ışıkta sönüyordu.

  Asus M5A97

  Asus M5A97 Anakartı Kırmızı Ledler

  Asus M5A97 kartının üzerinde Boot_device_led, CPU_led, DRAM_led ve VGA_led gibi led ışıklar var ve sistem başladığında bu ışıklardan birisi sürekli olarak kırmızı yanıyorsa o noktada bir problem olduğu anlamına geliyor.

  VGA – Ekran Kartı

  Boot – Harddisk

  CPU – İşlemci

  DRAM – RAM donanımlarıyla alakalıdır.

  Bilgisayarı çalıştırdığınızda görüntü gelmiyorsa muhtemelen RAM veya VGA kısmında kırmızı ışık yanacaktır. Yine disklerle alakalı bir sıkıntı olduğunda (ki bu sorunda disklerin hemen yanında yer alan kırmızı ışık yanmaktaydı) direkt olarak bu harddiske odaklanmanız gerekmektedir.

  İnternette sorunun çözümüyle alakalı videolar var fakat bunların hiçbirisi benim sorunumu çözmedi. Sizin de başlangıçta BIOS ekranı açılıyor fakat sisteminizde bir sorun yoksa “DirectKey Enabled” seçeneğini devre dışı bırakmanız sorunun çözümü için yeterli olacaktır.

  Bilgisayarınızı hızlandırmak için de ilgili rehberimizi okuyabilirsiniz.