bilgisayar-hizlandirma-rehberi
Bilgisayar Hızlandırma Rehberi
Kategori : Rehberlerim
Şirket : Kozba.Net
Özet ve Detaylar
Windows 7 işletim sistemi, Microsoft'un en kararlı sürümlerinin başında gelmektedir. Windows XP'nin yerini alan bu işletim sistemi çok düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda bile iyi bir performans sergilemektedir. Bu yazımızda ise Windows 7 işletim sistemine sahip bir bilgisayarı nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağız.
Minimum Sistem Gereksinimleri
 • İşletim Sistemi
  Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Ram
  2 GB
Toplam 2 Yorum Var

 1. İhsan | 19 Ocak 2021

  Videolu anlatım olması çok iyi olmuş, elinize sağlık.

 2. admin | 3 Şubat 2021

  Rica ederim.

Bildir
İçerik Detayı

Bilgisayarların çalışma performansları ve hızları zamanla azalmaktadır. Bu makalemizde, bilgisayarların performanslarının neden azaldığını ve bilgisayarınızı nasıl hızlandırma yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

1- Yazılımsal Hızlandırma:

Bilgisayara yazılım ve dosya yükledikçe, performansta düşüşler meydana gelmektedir. Zamanla indirilen dosyalardan, bağlantı sağlanan harici disklerden bulaşan kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarın performansını azaltmaktadır.

a- Yazılımsal Temizlik;

Konuyu açmak gerekirse, bilgisayarınızı temizleyebileceğiniz, performansını arttırabileceğiniz birçok yazılım bulunmaktadır. Dilerseniz bu programları tanıyalım;

 • ComboFix; Malware temizleme aracıdır. Bilgisayarınızda ki kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldırır ve performansına olumlu etki sağlar.
 • CCleaner; Muhteşem bir temizleme aracının olmasının yanı sıra, sisteminizde ki gereksiz dosyaları silerek, bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. CCleaner Pro İndir

 • Revo Uninstaller; Silemediğiniz programları silebilen, programların kayıt dosyaları ile birlikte tamamen ortadan kaldıran kullanışlı bir yazılım. Revo Uninstaller İndir
 • Advanced SystemCare; Başarılı bir sistem optimizasyon aracıdır.
 • DisableUNS; Win7 kullanıcıların kullanabileceği, 10 adet gereksiz servisi kapatarak sisteminizde hızlandırma yapmaktadır.

Yukarıda yazdığımız programlar sayesinde bilgisayarınızda ki kötü amaçlı yazılımları silebilir, bilgisayarınızda ki gereksiz dosyaları temizleyebilir ve sisteminizi optimize edebilirsiniz.

b- Format;

Birçok kullanıcı format atmayı bilmediği için öncelikle yazılımsal temizliği önermekteyim. Format yazılımsal temizliğe göre daha fazla risk içermesine rağmen kalıcı ve kısa bir çözümdür. Web sitemizde format için kullanabileceğiniz işletim sistemlerin iso dosyaları yer almaktadır.

c- Sistem Değişikliği;

Windows 8 sürümü, Windows 7 sürümüne göre daha hızlı açılıp kapanmaktadır. Eğer donanımlarınız Windows 8 sürümünü destekliyorsa, sürüm yükseltmeniz de fayda var. Aynı şekilde bir üst sürüm her zaman bir alt sürümden daha iyidir. Sisteminizi sürekli güncellemenizi tavsiye ederiz.

d- Driver Güncelleme;

Bilgisayarınızın bazı donanımları driver diye adlandıran programlara ihtiyaç duyarlar. Driverları güncellemek, donanımların daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

 • Driver Booster; Muhteşem bir driver güncelleme programıdır. Tek yapmanız gereken indirdikten sonra “Tara” tuşuna basmak. Driver Booster indirmek için tıklayın.

yazilimsal temizlik

2- Donanımsal Hızlandırma:

a- Donanım Temizliği;

Bilgisayarların performansını etkileyen ikinci faktör; Donanımdır. Donanımlar zamanla tozlanmakta ve bu tozlanma da donanımların performanslarına negatif etki yapmaktadır. Masaüstü bilgisayarları temizlemek kolaydır, kasanın vidalarını söktüğünüz de, içini herhangi bir makine ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Laptop temizlerken dikkatli olmalısınız. Genellikle laptoplar, alt taraflarında yer alan vidaların sökülmesi akabinde üst kısımda yer alan tırnakların açılması ile temizlenebilir lakin bu tırnaklar hassas olduğu için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Youtube aracılığı ile laptopunuzun markasını yazdığınızda, nasıl sökülüp temizleneceğine dair birçok video bulabilirsiniz. Eğer bu konuda tereddüt yaşıyorsanız, profesyonel bir yardım almalısınız.

Bilgisayarların 3 ayda bir temizlenmesi gerekmektedir. Tozlanma arttıkça donanımların çalışma sıcaklıkları artacak ve artan sıcaklık hem donanımın ömrünü hem de performansını azaltacaktır.

Bilgisayarınızın sıcaklıklarını kontrol edebileceğiniz program önerim;

 • SpeedFan; Bilgisayarınızın sıcaklık değerlerini ölçebileceğiniz ücretsiz bir yazılım.

b- Donanım Değişikliği;

Ram Arttırımı;

Masaüstü bilgisayarlar da donanım değişiklikleri oldukça kolaydır. Konuyu açmak gerekirse, bilgisayarınız 4 Gb Ram’e sahipse ve Anakartınız 8 Gb Ram destekliyorsa, mevcut olan Raminizden bir daha daha alarak bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Aynı durum Laptoplar içinde geçerlidir lakin dizüstü bilgisayarlar da donanım değişikliği biraz daha zordur.

SSD vs HDD

Sabit Disk Değişikliği;

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi Harddisklerin çalışma hızları arasında büyük farklar mevcuttur. Bilgisayarınıza SSD disk aldığınızda, İşletim sisteminizi bu diske kurduğunuzda, bilgisayarınızın çalışma ve işlem performansı artacaktır.

Bilgisayarların performanslarını etkileyen başlıca sorunlara değinmeye çalıştık. Esenle kalın.