Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde çeşitli sebeplerle bilgisayardan ekran görüntüsü alma ihtiyacı duyuyoruz. Çünkü ekran görüntüsü almak çoğu konuda işlerimizi kolaylaştırabiliyor. Örneğin birçok forum sitesinde özellikle bilgisayarla ilgili yaşanan çeşitli sorunlarda, bu sorunlara önerilen çözüm yollarında veya herhangi bir yazılımla ilgili bir konuda ekran görüntüsü almak oldukça önemli olabiliyor. Bunun dışında araştırma yapan birçok insan bu yöntemle veri arşivi oluşturma yoluna gidebiliyor, ya da online oyun oynayan bilgisayar kullanıcıları, bu yöntemle oynadıkları oyunlara dair sosyal medya hesaplarında paylaşımda bulunabiliyor. Şimdi sizlere bu gibi amaçlarınızı gerçekleştirebilmeniz için ekran görüntüsü almanın çeşitli yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1. Bilgisayarda Program Kullanmadan Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayardan ekran görüntüsü alma işlemine dair bilinen en eski yöntem klavye üzerinde yer alan “PRT SC” tuşunu kullanmaktır. Bu tuşu kullanarak hiçbir programa ihtiyaç duymadan ekran görüntüsü alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ekran görüntüsünü almak istediğiniz zaman bu tuşa basmak ve “Paint” uygulamasını açarak yakaladığınız görüntüyü “Ctrl+V” tuşlarına basarak yapıştırmaktır.

Böylece görüntüyü kaydedebilir ve saklayabilirsiniz. Bu yöntem eğer tek bir görüntü yakalamak istiyorsanız yeterli olacaktır. Ancak birden fazla görüntüyü art arda yakalamayı düşünüyorsanız kullanışlı olmayabilir. Çünkü yakaladığınız her görüntüden hemen sonra görüntüyü Paint’e yapıştırmanız ve tekrar görüntü yakalamak için kullandığınız uygulamaya ya da web sitesine geri dönmeniz gerekecektir. Şimdi sizlere bu gibi durumlarda daha kullanışlı olabilecek birtakım uygulamalarla nasıl ekran görüntüsü alacağınızdan bahsedeceğiz.

2. Apowersoft Programıyla Ekran Görüntüsü Alma

Eğer sıklıkla ekran görüntüsü alma ihtiyacı duyuyorsanız ve “PRT SC” tuşuna basarak ekran görüntüsü almaktan daha pratik bir yöntemi kullanmak istiyorsanız siz de “Apowersoft” uygulamasıyla ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu uygulamayla ekran görüntüsü almak için:

 • Öncelikle https://www.apowersoft-tr.com/ucretsiz-ekran-goruntusu-alma linkine gidin.
 • Daha sonra “Masaüstü Sürümü İndir” seçeneğine tıklayarak uygulamayı indirin.
 • İndirilen dosyaya tıklayarak uygulamanın kurulum sihirbazını başlatın.
 • Kurulum işleminde tercih ettiğiniz seçenekleri belirterek toplam 4 adım boyunca “İleri” komutuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencerede “Kurun” seçeneğine tıklayarak kurulum işlemini başlatın.
 • Son olarak kurulumu tamamlanan programı başlatın.

Artık siz de program çalıştığı sürece “Ctrl+Q” tuşlarına basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.  Üstelik ekranın yalnızca belirli bir bölümünün görüntüsünü almak için program menüsünde yer alan “sabit alan”, “herhangi bir alan” gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

3. Lightshot Programıyla Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü alma işleminin bir diğer yolu da “Lightshot” programını kullanmaktır. Program ekran görüntüsü alma programları arasında en kolay kullanıma sahip programlardan birisidir. Dolayısıyla en çok tercih edilen programlar arasında yer almaktadır.  Siz de programı ücretsiz olarak indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Lightshot programını indirmek için:

 • İlk olarak https://app.prntscr.com/tr/download.html adresine gidin ve sağ üst tarafta yer alan “Windows için indir” veya “Mac için indir” seçeneklerinden sizin için uygun olanı seçin.
 • İndirme tamamlandıktan sonra inen dosyaya tıklayarak dosyayı açın.
 • Daha sonra kurulum dilinizi seçerek “Tamam” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan lisans anlaşmasında “Anlaşmayı kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyerek “İleri” komutuna tıklayın (Bu işlemden sonra kurulumunuz başlayacak ve kısa sürede sonlanacaktır).
 • Son olarak karşınıza çıkan pencerede istediğiniz seçenekleri işaretleyerek “Son” komutuna tıklayın.

Bu işlemleri yerine getirdikten sonra, program çalıştığı sürece kolaylıkla ekran görüntüsü alabilirsiniz. Lightshot programıyla ekran görüntüsü almak için önce “PRT SC” tuşuna basın, daha sonra ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı, farenin sol tuşuna basılı tutarak seçin. Son olarak seçtiğiniz alanın alt kısmında yer alan disket simgesindeki “Kaydet” seçeneğine tıklayarak yakaladığınız görüntüyü istediğiniz yere kaydedin.

Kaynak : Help 724

Bir önceki yazımız olan Defender Injector 1.0 İndir - Kullanımı başlıklı makalemizde defender injector indir ve defender injector kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ( 4 )
 1. semihs
  13 Ocak 2019 at 14:20
  Cevapla

  Mac kullanıyorum ve gerçekten bazen ekran görüntüsü almak çok uğraştırıcı oluyor bu programı kullanacağım umarım işime yarar, paylaşım için teşekkür ediyorum.

 2. Ali Taşcı
  14 Ocak 2019 at 12:21
  Cevapla

  Biz Grafik ve web tasarımcı olarak bazen müşterilerime anlık birşeyler göndermem gerekiyor. Bundan dolayı ekran görüntüsü çok sıkça kullandığım birşey. Yöntem gayet güzel teşekkür ederim.

 3. Murat Erçelebi
  15 Ocak 2019 at 22:03
  Cevapla

  Ben genelde google chrome eklentilerini tercih ediyordum bunu yapmak için ama bu yazıda daha farklı yolları öğrenmiş olduk. Teşekkürler

 4. oguzhan65
  19 Ocak 2019 at 23:49
  Cevapla

  Lightshot Programını kullanıyorum aşırı kullanışlı ve ayrıca bir buton yardımıyla otomotik upload yapıp resim linkini size veriyor.

Bir cevap bırakın