bilgisayarin-isi-degeri-nasil-olculur-sicaklik-degeri-olcme-programlari
Bilgisayarın Isı Değeri Nasıl Ölçülür? Sıcaklık Değeri Ölçme Programları
Kategori : Rehberlerim
Şirket :
Özet ve Detaylar
Minimum Sistem Gereksinimleri
  Toplam 0 Yorum Var

   Bildir
   İçerik Detayı

   Bilgisayarların Isı Değerini yani işlemci, ekran kartı, harddisk ve anakart gibi donanımların sıcaklıklarını sürekli olarak ölçümlemek önemlidir. Bu içeriğimizde ise Bilgisayarın Isı Değeri Nasıl Ölçülür, sorusuna yanıt vereceğiz. Bu soruya yanıt verirken sıcaklık değerlerini ölçümleyebileceğiniz ücretsiz programların tanıtımını yapacağız.

   Bilgisayarın Isı Değeri Nasıl Ölçülür?

   Bilgisayarların ısı değeri BIOS üzerinden ölçümlenebileceği gibi bu ölçümleri ücretsiz olarak yapan programlarda bulunmaktadır. BIOS üzerinden işlemci gibi donanımların sıcaklık değerini ölçümleyebilirsiniz fakat BIOS sisteme herhangi bir yük bindirmediği için yapacağınız bu ölçüm yüksüz sıcaklık değerini verecektir.

   İşlemci, ekran kartı ve harddisk gibi donanımların yükteki yani işlem üzerindeki ısı değerleri önemlidir. Örneğin, işlemci boşta yani herhangi bir program çalışmıyorken 40 derecede çalışabilir ki bu sıcaklık değeri ortalama bir değerdir. Diğer yandan, oyun, render ve diğer yük gerektiren işlemlerde ısı sıcaklığının 80 derecenin üzerine çıkması, sistemde bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

   Sıcaklık Değeri Ölçme Programları

   İçeriğimizde sisteminizin ısı değerlerini ölçebileceğiniz 3 ücretsiz programın tanıtımını yapacağız. Speccy, HW Monitör ve SpeedFan programlarının nasıl çalıştığını ve ısı değerini nasıl ölçümlediğini içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

   Speccy Isı Ölçme Programı

   Speccy 1.32 Programı

   Speccy, ücretsiz bir program olmakla birlikte boyutu sadece 7,9 MB’dır. Programın çok basit bir ara yüzü ve kullanımı bulunmaktadır. Programı ilgili bağlantıdan indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin. Yukarıdaki görselde olduğu gibi program tüm donanımlarınızın ısı değerlerini ölçmektedir.

   • CPU – işlemci
   • Motherboard – anakart
   • Graphics – ekran kartı
   • Storage – harddisk

   Speccy Programını İndir

   HWMonitor Isı Sıcaklığı Ölçme

   HWMonitor 1.43 Programı

   Speccy programına benzer bir şekilde çalışan HWMonitör programı da tamamen ücretsiz olmakla birlikte sadece 1,3 MB boyutuna sahiptir. Programı indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin. Programın Speccy programından en önemli farkı ise maksimum ve minimum ısı sıcaklığını ölçtükten sonra ilgili donanımın ortalama ısı değerini de ölçümlemektedir.

   HWMonitor Programı İndirme Linki

   SpeedFan 4.52

   SpeedFan programının diğer programlardan farkı ise sahip olduğunuz fanların hızını program sayesinde ayarlayabiliyor olmanızdır. Program ile işlemci ve ekran kartı fanı gibi fanların çalışma hızını arttırarak, donanımlarınızın ısı değerlerini düşürebilirsiniz. Program bazı bilgisayarlarda ekran kartı ve işlemci gibi donanımları tanımayabilir.

   SpeedFan Programı İndirme Linki