Bilgisayarın Performansını Arttırma Rehberi

Bilgisayarların çalışma performansları ve hızları zamanla azalmaktadır. Bu makalemde, bilgisayarların performanslarının neden azaldığını ve bilgisayarınızı nasıl hızlandırabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayar Performans

1- Yazılımsal:

Bilgisayara yazılım ve dosya yükledikçe, performansta düşüşler meydana gelmektedir. Zamanla indirilen dosyalardan, bağlantı sağlanan harici disklerden bulaşan kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarın performansını azaltmaktadır.

a- Yazılımsal Temizlik;

Konuyu açmak gerekirse, bilgisayarınızı temizleyebileceğiniz, performansını arttırabileceğiniz birçok yazılım bulunmaktadır. Dilerseniz bu programları tanıyalım;

 • ComboFix; Malware temizleme aracıdır. Bilgisayarınızda ki kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldırır ve performansına olumlu etki sağlar.
 • CCleaner; Muhteşem bir temizleme aracının olmasının yanı sıra, sisteminizde ki gereksiz dosyaları silerek, bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Ccleaner İndir
 • Revo Uninstaller; Silemediğiniz programları silebilen, programların kayıt dosyaları ile birlikte tamamen ortadan kaldıran kullanışlı bir yazılım. Revo Uninstaller İndir
 • Advanced SystemCare; Başarılı bir sistem optimizasyon aracıdır. Advanced SystemCare Full İndir
 • DisableUNS; Win7 kullanıcıların kullanabileceği, 10 adet gereksiz servisi kapatarak sistemi hızlandıran basit ama kullanışlı bir yazılım. Tıkla ve İndir

Yukarıda yazdığım programlar sayesinde bilgisayarınızda ki kötü amaçlı yazılımları silebilir, bilgisayarınızda ki gereksiz dosyaları temizleyebilir ve sisteminizi optimize edebilirsiniz.

b- Format;

Birçok kullanıcı format atmayı bilmediği için öncelikle yazılımsal temizliği önermekteyim. Format yazılımsal temizliğe göre daha fazla risk içermesine rağmen kalıcı ve kısa bir çözümdür.

c- Sistem Değişikliği;

Windows 8 sürümü Windows 7 sürümüne göre daha hızlı açılıp kapanmaktadır. Eğer donanımlarınız Windows 8 sürümünü destekliyorsa, sürüm yükseltmeniz de fayda var. Aynı şekilde bir üst sürüm her zaman alt sürümden daha iyidir. Sisteminizi sürekli güncellemenizi tavsiye ederim.

d- Driver Güncelleme;

Bilgisayarınızın bazı donanımları driver diye adlandıran programlara ihtiyaç duyarlar. Driverları güncellemek, donanımların daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

 • Driver Booster; Muhteşem bir driver güncelleme programıdır. Tek yapmanız gereken indirdikten sonra “Tara” tuşuna basmak.

Laptop Performans

2- Donanımsal:

a- Donanım Temizliği;

Bilgisayarların performansını etkileyen ikinci faktör; Donanımdır. Donanımlar zamanla tozlanmakta ve bu tozlanma da donanımların performanslarına negatif etki yapmaktadır. Masaüstü bilgisayarları temizlemek kolaydır, kasanın vidalarını söktüğünüz de, içini herhangi bir makine ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Laptop temizlerken dikkatli olmalısınız. Genellikle laptoplar, alt taraflarında yer alan vidaların sökülmesi akabinde üst kısımda yer alan tırnakların açılması ile temizlenebilir lakin bu tırnaklar hassas olduğu için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Youtube aracılığı ile laptopunuzun markasını yazdığınızda, nasıl sökülüp temizleneceğine dair birçok video bulabilirsiniz. Eğer bu konuda tereddüt yaşıyorsanız, profesyonel bir yardım almalısınız.

Bilgisayarların 3 ayda bir temizlenmesi gerekmektedir. Tozlanma arttıkça donanımların çalışma sıcaklıkları artacak ve artan sıcaklık hem donanımın ömrünü hemde performansını azaltacaktır.

Bilgisayarınızın sıcaklıklarını kontrol edebileceğiniz program önerim;

 • SpeedFan; Bilgisayarınızın sıcaklık değerlerini ölçebileceğiniz ücretsiz bir yazılım.
b- Donanım Değişikliği;
Ram Arttırımı;

Masaüstü bilgisayarlar da donanım değişiklikleri oldukça kolaydır. Konuyu açmak gerekirse, bilgisayarınız 4 Gb Ram’e sahipse ve Anakartınız 8 Gb Ram destekliyorsa, mevcut olan Raminizden bir daha daha alarak bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Aynı durum Laptop lar içinde geçerlidir lakin dizüstü bilgisayarlar da donanım değişikliği biraz daha zordur.

Sabit Disk Değişikliği;

Harddisk calisma farklari

 

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi Harddisklerin çalışma hızları arasında büyük farklar mevcuttur. Bilgisayarınıza SSD disk aldığınızda, İşletim sisteminizi bu diske kurduğunuzda, bilgisayarınızın çalışma ve işlem performansı artacaktır.

Bilgisayarların performanslarını etkileyen başlıca sorunlara değinmeye çalıştım. Esenle kalın.

Bir önceki yazımız olan Masaüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde anakart, bilgisayar toplamak ve bilgisayar toplarken hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ( 2 )
 1. Kemal
  6 Şubat 2017 at 00:20
  Cevapla

  DisableUNS’yi indirdim bunun dışında systemcare varken ccleaner gereksiz ve yetersiz kalıyor bence. Ayrıca ComboFix’in alternatifi var mı, windows10 için uyumlu değil.
  http://efendim.xyz

  • Kozba
   7 Şubat 2017 at 09:04
   Cevapla

   Dediğiniz gibi Systemcare daha kapsamlı bir program.
   Combofix’in alternatifi yok gibi hocam, çok ilginç derece de başarılır bir program, win10 desteği de gelir herhalde.

Bir cevap bırakın