bios-surumu-nasil-ogrenilir-bios-guncellemesi-nasil-yapilir
BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir, BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?
Kategori : Rehberlerim
Şirket :
Özet ve Detaylar
Minimum Sistem Gereksinimleri
  Toplam 0 Yorum Var

   Bildir
   İçerik Detayı

   Bu içeriğimizde ise BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir ve BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır, gibi sorulara yanıt vereceğiz. Herkesin anlayabileceği dilde anlatmak gerekirse BIOS, anakarta entegre edilmiş bir programdır. BIOS, sistem ilk açıldığında RAM, İşlemci, Harddisk ve Ekran Kartı gibi donanımları kontrol eder. Örneğin, RAM soketinden çıkmış ise veya oksitlenme yaşamış ise BIOS hata verdirerek sistemin açılmasını engeller.

   İşlemcinin belirli bir sıcaklığa ulaştığında yanmaması için sistemi komple kapatan yazılım yine BIOS’tur. BIOS’un hata vermesi aslında sistemi korumak içindir ve hata vererek kullanıcının ilgili donanımı kontrol etmesini talep eder.

   BIOS Sürümü Nasıl Öğrenilir?

   BIOS sürümünü öğrenmek için herhangi bir programa ihtiyaç duyulmamaktadır. Başlat’a tıkladıktan sonra Çalıştır aracını açın ve ilgili yere “msinfo32” kodunu yazdıktan sonra tamam butonuna basın. Karşınıza çıkan pencereden;

   • BIOS Sürümü/Tarihi kısmından BIOS sürümünüzün tarihini öğrenebilirsiniz.
   • Temel Kart Üreticisi kısmından ise Anakartınızın üretici şirketini öğrenebilirsiniz.
   • Temel Kart Ürünü kısmından ise Anakartınızın tam sürümünü öğrenebilirsiniz.

   BIOS Güncellemesi

   BIOS sürümünü yine programsız olarak Komut İstemcisi (CMD)’den de öğrenebilirsiniz. Başlat-Çalıştır ardından cmd yazın ve tamam butonuna basın. Açılan araca aşağıda yer alan kodu kopyaladıktan sonra sağ tık yaptığınızda kod direkt olarak cmd’ye yapıştırılacaktır. Enter tuşuna bastıktan sonra BIOS sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

   • wmic bios get name,serialnumber,version – BIOS adı ve sürümü
   • wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid – Anakart modeli ve seri numarası
   • wmic cpu get name,CurrentClockSpeed,MaxClockSpeed – İşlemci modeli

   Anlattığımız işlemleri doğru yaptığınız takdirde BIOS Güncellemesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

   BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

   Güncelleştirme işlemi için en önemli bilgi olan BIOS sürümünü ve anakart modelini öğrendik. Örneğin, Anakartınız M5A97 EVO R2.0 model bir anakart. Asus’un resmi web sitesine giriyoruz ve M5A97 yazıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada “M5A97 EVO R2.0” modelini seçiyoruz çünkü bu model bizim anakartımızın modeli. Sürücüler ve Araçlar bölümüne girdikten sonra “BIOS & Firmware” kısmına giriş yapıyoruz ve son çıkan sürüme bakıyoruz.

   BIOS Güncelleme

   Son çıkan sürüm; 2603 numaralı sürüm ve 2015/03/27 tarihinde yayınlanmış. Eğer bizim sürümümüz bundan eski ise bu sürümü indiriyoruz. İndirdiğimiz sürümü boş bir Flash belleğe atıyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. BIOS’u aktifleştirmek için “Delete” veya “F2” tuşlarına basıyoruz ve EzFlash bölümünden BIOS sürümünü program yükler gibi güncelleştiriyoruz.

   Tabi ki her anakartın BIOS güncellemesi farklıdır. Bu yüzden Youtube platformu üzerinden kendi anakartınızın sürüm güncelleştirmesinin nasıl yapıldığını videolu bir şekilde öğrenebilirsiniz.

   BIOS Güncellemesi Neden Yapılır?

   BIOS güncelleştirme işlemi genellikle performans arttırmak için yapılır. Bir diğer sebep ise mavi ekran hatalarını çözmek içindir. Özellikle yeni model anakartlarda sürekli olarak sürüm güncellemesi yapılır ki bunun nedeni de sorunların önüne geçmek içindir.

   BIOS Güncellemesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

   BIOS sürümünü güncellerken hata almanız durumunda anakartınız devre dışı kalabilir. Bu yüzden nasıl güncelleneceğini çok iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Yine sürümü indirmeden önce doğru dosyayı indirdiğinizden emin olmalısınız.