bitcoin-nedir-dev-bitcoin-rehberi
Bitcoin Nedir? Dev Bitcoin Rehberi
Kategori : Araştırmalarım
Şirket : Kozba.Net
Özet ve Detaylar
Bir emtiaya yatırım yapmadan önce o emtianın ne olduğunu, çalışma mantığını ve fiyatlarını etkileyen faktörlerini bilmek zorundasınız. Bu yazımızda ise, Bitcoin'i soru-cevap şeklinde çok fazla detaya girmeden anlatmaya çalışacağız.
Minimum Sistem Gereksinimleri
 • İşletim Sistemi
  Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Ram
  2 GB
Toplam 0 Yorum Var

  Bildir
  İçerik Detayı

  1- Bitcoin Nedir?

  Bitcoin bir ödeme sistemidir. Diğer bir tanımı ise; aracılardan bağımsız olarak herhangi bir merkeze bağlı kalmayan dijital para birimidir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi tarafından 9 pdf den oluşan belgeler ile bu dijital para birimi tüm dünyaya duyurulmuştur.

  2- Bitcoin Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

  Bitcoin kripto para birimi olduğu için ve elektronik ortamda işlem gördüğü için, Bitcoin’in alınıp satıldığı yerlerde dijital ortamlardır. Kripto paraların al-sat işlemleri borsada hisse veya mevduat işlemi yapmaktan çok daha kolaydır. Dijital ortamda hizmet veren Bitcoin veya Kripto Para Borsalarından al-sat emirleri vererek kripto para sahibi olabilirsiniz.

  3- Bitcoin Borsaları Nasıl çalışır? İşlemler kayıt altına alınır mı?

  Bitcoinde ki işlemler blockchain adı verilen blok zincirlere kayıt edilir. Örneğin, siz 1 adet bitcoin aldığınızda bu işlem kayıt altında tutulur. Bitcoin borsalarında birçok işlem yapan “maker” ve “taker” bulunmaktadır. Bu kişiler alım veya satım yaparlar. Örnek vermek gerekirse, Bitcoin 61.000 TL iken kişi 61.200 TL’den satış emri girer. Bitcoin o değere ulaştığında 61.200 TL’den Bitcoin almak isteyen kişiye satılır.

  Borsa içinde işlem yaptığınızda bu işlem borsa içerisinde kaldığı sürece borsanın şahsi işlemi olacağından bu işlemler kayıt altında tutulmaz. 

  4- Borsalar arası fiyat farkları neyden dolayı kaynaklanır?

  Her borsa da Bitcoin fiyatları arasında farklar mevcuttur. Bu farkların oluşması oldukça doğaldır çünkü her borsanın kendi içerisinde sürekli değişen bir arz-talep ilişkisi mevcuttur. Bu ilişkiden yola çıkarak çok işlem yapılan bir borsada fiyatlar daha ucuzken daha az işlem yapılan bir borsada fiyatlar daha yüksek olabilir.

  5- Borsalar arası fiyat farklarından yararlanılabilir mi?

  Dördüncü soruda da yanıtladığımız gibi borsalar arası fiyat farkları mevcuttur. Bu fiyat farklarından yola çıkarak borsalar arası işlem yani arbitraj yapılarak da para kazanılabilir. Arbitraj da dikkat etmeniz gereken durum ise borsalar arası işlem süresidir. Bunu bizzat denemiş olduğum için rahatlıkla söyleyebilirim ki iki borsa arasında bazen işlem süresi 50 dakika bazen saatler sürebiliyor. Bu yüzden arbitraj yaparken iki borsa arasında ki işlem süresini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yani iki borsa arasında 1.000 TL fark varken siz işlem yapana kadar bu fark 200 TL’ye inebilir. Diğer yandan işlem yaptığınız takdirde ödeyeceğiniz komisyon oranını da unutmayınız.

  bitcoin borsalari

  6- Yabancı borsalar ile Türk borsaları arasında ki farklar;

  Yabancı borsalarda ki Bitcoin fiyatı ile Türk borsalarında ki fiyatlar arasında yaklaşık olarak 5-6 Bin Türk lirası fark bulunmaktadır. Bu fark sizi ilk başta Yabancı borsadan alıp Türk borsasında satarım mantığına itebilir lakin hem paranın göndermesinde ki ödeyeceğiniz komisyon hem Türkiye borsalarına aktarırken ki zaman farkı hesaba katıldığında çokta karlı bir ticaret olmadığını söyleyebilirim.

  7- Bitcoin bir yatırım aracı mıdır yoksa bir ödeme sistemi mi?

  Bazı siteler ve oyunlar -özellikle illegal olanları-, Bitcoin ile ödeme kabul etmektedirler. “Bitcoin deep web de işlem görüyor” fikrinin temel kaynağı, kripto paraların bu tarz yerlerde kullanılmasıdır. Bir yatırım aracının adının illegal işlere karışması onun yatırım piyasalarındaki prestijini düşürmektedir. Diğer yandan, Bitcoin Dolar veya Euro gibi bir kuruma veya merkeze bağlı olmadığı için kripto para işlemlerinin izi, diğer para birimlerine oranla takip edilmesi çok daha zordur. Tüm bu bilgiler ışığı altında, kripto paraların işlem takibinin zor olması ve bir merkeze bağlı kalmadan varlığını sürdürmesi sebebiyle, bu tarz spekülasyonlara uzun süre daha maruz kalacaktır. Yine de bu durum, kripto paraların birer yatırım aracı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

  8- Türk Borsaları;

  Paribu.com; Türkiye’nin en çok işlem potansiyeline sahip borsası. Bugün itibari ile 132.443.571 TL’lik işlem hacmine sahip. Üyelik onayı oldukça kolay ve hızlı. Para aktarma süresi de çok fazla değil lakin Bitcoin’in hızla değer kazanması ve birçok kişinin bu al sat olayına dahil olması ile birlikte çeşitli aksamalar mevcut.

  Btcturk.com; Türkiye’nin en eski ve ikinci büyük Bitcoin borsası. An itibariyle 45.809.537 TL’lik işlem hacmine sahip. Üyelik için istediği belgeler oldukça fazla ve 1 haftaya kadar üyelik onay süresi uzayabilir. İşlem yapmadığım için fikir sahibi değilim lakin Bitcoin’in yanında alt coin olan Ethereum da alınıp satılmakta.

  Koinim.com; Türkiye’nin üçüncü en büyük Bitcoin borsası. An itibariyle 12.181.355 TL’lik işlem hacmine sahip. Üyelik onayı istememekte. Site oldukça yavaş olduğu için hiç işlem yapmadım. Bitcoin’in yanında Litecoin de alınıp satılmakta.

  Thodex.com; Türkiye’nin dördüncü en büyük Bitcoin borsası. An itibariyle 3.041.491 TL’lik işlem hacmine sahip. Üyelik onayı hızlı site de oldukça hızlı. Bitcoin – Ethereum – Litecoin – Dash ve Doge Coinleri alınıp satılmakta. Para çekme işlemini yaklaşık olarak 5 dakika da onayladılar.

  Yabancı borsalara diğer konuda değineceğim.

  9- Diğer coinler – Alt Coinler;

  Bitcoinin dışında birçok alt coin bulunmaktadır. Bunların en popüler olanları Ethereum – Tether ve XRP dir. Bu coinler Bitcoinden bağımsız bir şekilde alınıp satılan kripto para birimleridir. Her coinin kullandığı sistem ve destekleyen kuruluşlar farklıdır. Bu coinlere de yatırım yapabilir ve bu coinleri de alıp satabilirsiniz. Alt coinlere detaylı olarak diğer makalelerimizde değineceğiz.

  10- Bitcoin için yararlı siteler;

  Preev.com; Bu site aracılığı ile 1 Bitcoinin kaç dolar olduğunu rahatlıkla takip edebilirsiniz. Eğer dolar karşılığında ki kısım artarsa Bitcoin de doğal olarak artacaktır.

  Coindesk.com; Aşağıda vereceğim link sayesinde Bitcoin grafiğini inceleyebilir 1 Bitcoinin yıllar, aylar ve haftalar içerisinde gösterdiği değişken fiyatı rahatlıkla takip edebilirsiniz.

  Coinranking.com; Bu site aracılığıyla da hem fiyat takibi yapabilir hem de kripto paraların piyasa hacimlerini öğrenebilirsiniz.

  Bir diğer yazımızda ise Kripto Paraların Fiyatlarını Etkileyen Faktörler anlattık. Bu faktörler sayesinde de yatırımlarınızı yönlendirebilirsiniz.