guc-kaynagi-satin-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2021
Güç Kaynağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2021
Kategori : Rehberlerim
Şirket : Kozba.Net
Özet ve Detaylar
Bu içeriğimizde ise Güç Kaynağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.
Minimum Sistem Gereksinimleri
  Toplam 0 Yorum Var

   Bildir
   İçerik Detayı

   Masaüstü bilgisayarların en önemli donanımlarından olan güç kaynağı, genellikle masaüstü toplanırken en son satın alınan donanımdır. Birçok bilgisayar kullanıcısı güç kaynaklarının ne kadar önemli bir donanım olduğunun farkında olmadığı için güç kaynağını en son satın almaktadır. Bu içeriğimizde ise Güç Kaynağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

   Güç Kaynağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Güç kaynağı satın alırken ilgili güç kaynağının Watt değeri, sertifikası, sessiz olması ve bağlantılarının hangi donanımları desteklediğini kontrol etmelisiniz. Bunları kontrol etmediğinizde Mavi Ekran Hataları ile karşılaşmanız bile muhtemeldir.

   Güç Kaynağı Hesaplama

   Güç kaynağı satın almadan önce almanız gereken güç kaynağının kaç Watt olduğunu hesaplamanız gerekmektedir. Dünyanın en iyi güç kaynağı üretici firmaları arasında yer alan Cooler Master şirketinin web sitesinde güç kaynağı hesaplama alanı bulunmaktadır. İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra seçimlerinizi yapın ve en alt kısımda yer alan “Calculate” butonuna basın. Butona bastıktan sonra sağ kısımda gerekli olan güç kaynağının kaç Watt olacağı hesaplanmaktadır.

   Örneğin; FX-8150 işlemci, GTX 650 Ekran Kartı, 16 GB DDR3 RAM, 120 GB SSD ve 1 TB HDD seçtiğimizde 325 Watt güç kaynağına ihtiyaç olduğu belirtilmektedir. Bu watt değerinin altında bir güç kaynağı satın aldığınızda donanımlarınızın ömrü kısa olacağı gibi işlem performansınızda düşük olacaktır.

   Güç Kaynağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Güç Kaynağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Güç Kaynağı Değerleri

   Üretici şirketler güç kaynağı noktasında birbirinden farklı pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Yukarıdaki örneğimizde 325 Watt güç kaynağının yeterli olduğunu söyledik fakat bu güç kaynağının 12 V DC çıkışa sahip olması ve +80 etiketine sahip olması önemlidir. Aksi takdirde 400 Watt güç kaynağı alsanız bile ilgili güç kaynağı bilgisayarınıza 400 Watt gücü iletmeyecektir.

   Her güç kaynağında tablo yer almaktadır. Bu tabloda da güç kaynağının kaç V DC çıkışa sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Orta veya giriş seviyesinde donanımlara sahip masaüstü bilgisayarlarda 400 Watt güç kaynağı, yüksek seviyede donanıma sahip bilgisayarlarda minimum 600 Watt güce sahip bir güç kaynağı kullanmak zorundasınız.

   80 Plus (+80) Nedir?

   Hepsiburada, N11 veya Vatan Bilgisayar gibi donanım satan alışveriş sitelerinde bazı güç kaynaklarında 80 Plus sertifikası bulunmaktadır. Bu sertifikaya sahip güç kaynakları mevcut gücün %80’ini kullanmaktadır. %82 Bronz, %85 Gümüş, %87 Altın ve %90 ise Platinyum sertifikaya sahiptir. Güç kaynağı satın alırken satın alacağınız güç kaynağının bu sertifikalardan herhangi birine sahip olmasına dikkat edin.

   Sessiz Güç Kaynakları

   Masaüstü bilgisayar çalıştıkça güç kaynağının soğutma fanı da çalışacaktır. Bu yüzden de güç kaynağının sessiz şekilde çalışması önemlidir aksi takdirde güç kaynağı uzun kullanımda sizi rahatsız edecektir. Bu yüzden güç kaynağı satın almadan önce satın alınacak olan güç kaynağının kullanıcı yorumlarını dikkatlice okumalısınız.

   Güç Kaynağının Bağlantıları

   Satın alacağınız güç kaynağının CPU bağlantısının kaç pin olduğu ve PCI-Express bağlantılarının kaç tane ve kaç adet pine sahip olduğunu öğrenmelisiniz. Aksi takdirde güç kaynağınınız donanımlarınızı desteklemeyebilir.

   Güç Kaynağı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler içeriğimize benzer içeriklerimizi Rehberlerim kategorisinde bulabilirsiniz.