Gündeme Dair #1

Konu 1; Erken Seçim

Ülkemiz 24 Haziran 2018 yani yaklaşık olarak 41 gün sonra büyük bir seçime gidecek. Bu seçim de hem Cumhurbaşkanını hemde milletvekillerini seçeceğiz. Bu sistem ülkemize yeni geldiği için benim gibi birçok vatandaşın kafasında soru işaretleri mevcut. Kafamda ki soru işaretlerini kaldırmak amacıyla sürekli gündemi takip ediyorum. Öğrendiğim kadarıyla;

Seçim Sistemi; 1. Turda adaylardan herhangi birisi %50 +1 oy aldığı takdirde ikinci tur yapılmaksızın Cumhurbaşkanı seçilmekte. Eğer adaylardan herhangi birisi %50 +1 oya ulaşamaz ise seçim ikinci tura kalıyor. İkinci turda ise sadece en çok oy alan 2 aday yarışmakta. Bu adaylara seçim dışı kalan partiler destek verebilirler. İkinci turda ise en çok oy olan kişi Cumhurbaşkanı seçiliyor lakin bu seferde son sistem ile birlikte sayıları arttırılan 600 milletvekilinin yarısına yani +300’e sahip olmak durumunda, eğer olamadığı takdirde bu seferde hükümet kurması zorlaşıyor.

Kişisel Yorumum; Ben bu sistemi bu şekilde anladım ve ülkemiz için hayırlı mı değil mi hep birlikte göreceğiz. Kişisel tahminim bu seçimin ikinci tura kalacağı yönünde. İkinci turda ise AKP Adayı mevcut Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçimi muhtemelen kazanacaktır.

## Seçim tarihinin erkene alınmasının sebepleri;

# Ekonomik Durum; Ülkemizde şuanda üstü kapalı bir ekonomik kriz söz konusu, kimisi kriz olduğunu düşünmüyor lakin günden güne artan döviz, TL’nin sürekli değer kaybetmesi ve Enflasyon oranlarının yüksek olması ülkemizde bazı şeylerin iyiye gitmediğine işaret. Alınan ekonomik hamleler ise yeterli gelmemekte.

En son yapılan hamle Ziraatbank’ın ve buna katılan 3 bankanın beraber Konut Kredilerinde faizleri %0.98’e geri çekmesi oldu. Bunun sebebi şuanda ülkemizde en çok büyüyen sektörlerden birisi olan İnşaat sektörünün canlanmasını sağlamak. İnşaat sektörü +40 sektöre daha iş kapısı olduğu için ülkemiz açısından önemli bir yere sahip.

Ben bu hamleyi birazda özel bankalara bir ayar verme olarak görmekteyim çünkü şuan ülkemizde ki en büyük sorun özel bankaların yaptığı uygulamalar. Devlete güvence verip halka Esnaf kredileri dağıtıldı lakin halk aldığı paranın çoğunluğunu tekrardan bankalarda ki kredi borçlarına, çeklerine ve senetlerine yatırdı. Sonuç olarak yine bankalar bu işten karlı çıktılar.

# Yapılan Askeri Harekatlar; Sınır Ötesi harekatlar genellikle kamuoyunda iyi karşılanır. Yapılan Elbab operasyonunda sağlanan başarı taze olduğu için bu harekat unutulmadan peşine bir seçim yapılması mantıklı bir karar.

# MHP – AKP İttifakı; Bu ittifak yeni kuruldu ve zemin olarak çok sağlam bir zemine dayanmıyor. MHP seçmeni bu ittifakın neden kurulduğunu anlamakta güçlük çekmekte. Yine AKP seçmenin bir kısmı ise bu ittifaka sıcak bakmamakta. MHP’nin ittifakta yer almasının en büyük yansımasını Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde göreceğiz. Bu bölgelerde ki AKP’li seçmen yine oy atacaktır lakin arada kalan veya kararsız olan seçmen, MHP’nin Türk Milletçiliği görüntüsünden dolayı bu ittifaka oy vermeyeceği düşüncesindeyim. Yani MHP’nin bu ittifakta yer alması AKP’ye faydadan çok zarar da verebilir çünkü etrafımda ki insanlardan da gördüğüm kadarıyla yıllardır dile getirilen söylemler neticesiyle MHP tabanı AKP’ye oy vermeye pek hazır değil ki bunu Evet – Hayır seçimlerinde MHP’nin yaptığı düşük katkıyla gördük.

Konu 2; Olaylı Derbi

Fenerbahçe – Beşiktaş kupa maçı oldukça olaylı geçti. Bu maçın Erken Seçim kararından hemen sonra olması ve maçta çıkan olaylardan sonra siyasilerin olaya müdahale etmesi ile birlikte tam bir gündem haline geldi. Siyasilerinde yaptığı açıklamalar neticesinde Türkiye’de varlığı ve aldığı kararlar sürekli tartışılan kurum olan TFF karar vermekte zorlandı.

Bir Fenerbahçe’li olarak maçın Beşiktaş’a verilmesi taraftarıyım çünkü bu olay bizim stadımızda yaşandı ve bu stadın güvenliği bize ait. Diğer yandan Tolga Zengin’in yaptıklarını hiç tasvip etmedim. Annesi’ne küfür edilmesi tabi ki büyük yanlış lakin Türkiye’de annesine küfür edilen ne ilk futbolcu nede son futbolcu olacak. Çıkıp taraftar ile tartışması oldukça yanlış ki Tolga Zengin’i şu yaptığı harekete kadar oldukça severdim.

Beklediğim karar; Hükmen Beşiktaş Galibiyeti, Pepe 2 maç ceza, Tolga Zengin 5 maç ceza, Fenerbahçe 5 maç seyircisiz oynama + Para cezası.

Ülkemizde futbolun içine siyaset karışalı uzun zaman oldu ve o zamanlardan beri futbol maçlarının sadece özetlerini izliyorum, eski bir holigan olarak da sizlere tavsiye ederim.

Bir cevap bırakın