İngilizcenin Önemi ve Faydaları

Üniversite seçimimden önce İngilizce ve diğer yabancı dillerin oldukça gereksiz olduğunu düşünmekteydim. İngilizce eğitimi aldıkça ve özel sektörde ki ortamı gördükçe yabancı dilin şart olduğu kanaatine vardım. Bu yazıyı okuduktan sonra umuyorum ki benim gibi ön yargıya sahipseniz fikriniz değişecek ve zamanla İngilizceyi seveceksiniz.

İngilizce’nin İş Dünyasında ki Avantajları;

Ülkemizde maddiyat önemli olduğu için İngilizce’nin faydalarından bahsederken öncelikle maddi faydalarından başlamak istedim 🙂

 • İngilizce artık öyle önemli bir kriter haline geldi ki, başvuru yapacağınız firma veya başvuru yapacağınız departmanın İngilizce ile alakası olmasa bile başvuru formlarını İngilizce şartına göre elediklerini bizzat İnsan Kaynakları departmanında çalışan bir arkadaşımdan duydum. Her ne kadar firmanın veya departmanın yaptığı şey yanlış olsa da, firmanın seçimine karışmak gibi bir yetkimiz yok.
 • Ülkemizde ki tüm üniversiteler yüksek lisans başvuru şartlarında “Yabancı dil yeterliliğini” aramaktadır. Bu yüzden Araştırma görevlisi olmak veya yüksek lisans doktora yapmak isteyen kişilerin karşısına yine İngilizce çıkmaktadır.
 • Özel bir bankada çalışmak istiyorsunuz ve bankaya başvuru yaptınız. İngilizce yeterliliğinizden ötürü diğer adayların önüne geçmekle birlikte, İngilizce bilginiz sayesinde maaşınız daha fazla olacak ve daha kolay terfi alabileceksiniz.
 • Uluslararası şirketler” konusuna girmeye pek gerek duymuyorum çünkü bu tarz firmalar mülakatlarını bile İngilizce yapmaktalar.

Konu ile alakalı birçok örnek verebilirim lakin örneklerle sizleri yazıdan soğutmak istemiyorum.

İngilizce bilginiz sayesinde yapabileceğiniz ek işler;

Eğer öğretmeyi seviyorsanız ve bu işe yatkınsanız, İngilizce Özel ders verebilirsiniz. Sizin İngilizce seviyenize göre, özel ders ücretleri değişmektedir. Piyasa serbest bir piyasa olduğu için net bir fiyat vermem yanlış olur lakin bu iş sayesinde ciddi para kazanabilirsiniz.

Özel derslerin dışında, eğer makale çevirisi yapabiliyorsanız veya İngilizce makale yazabiliyorsanız bu iş alanı sayesinde de ciddi anlamda para kazanabilirsiniz.

Yine örnekleri arttırarak sizleri sıkmak istemiyorum. Buraya kadar olan kısımda İngilizce’nin maddi kazançlarından bahsettim, birazda yapılan araştırma sonuçlarından bahsetmek istiyorum.

English

İngilizce’nin Diğer Yararları;

1- Anadilinizi geliştirir.

İkinci bir dil öğrenirken o dilin kurallarına ve yapısına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre bu gereklilik, kendi anadil bilginizi geliştirmektedir.

2- Dikkati artırır.

Yine yapılan araştırmaya göre, iki dil bilen insanlar, bir dil bilen insanlara oranla daha dikkatlidirler.

3- Diğer kültürleri öğrenmenizi sağlar.

Genellikle İngilizce kitapların da Kültür kısmı bulunmaktadır ve bu kısımlarda İngilizce konuşan halkların kültürleri anlatılmaktadır. Yine bir dili tam anlamıyla öğrenmek için o dili konuşan halkların kültürünü öğrenmek durumundasınız. Kitaplarda yer alan makaleler ve bu gereklilik sizin diğer kültürleri yakından öğrenmenize olanak sağlayacaktır.

4. Dinleme becerisini geliştirir.

Yapılan bir araştırmaya göre, dillerde yer alan farklı tipteki sesleri ayırt etmek için insan beyni daha fazla çalışmaktadır. Bu durumda sizin dinleme becerinizi geliştirecektir.

5- Sosyal Alandaki Prestij;

Arkadaşlarınızın İngilizce ile ilgili bir konu olduğunda size danışması veya birden fazla dil bilmenin verdiği öz güven, size sosyal alanda avantaj sağlayacaktır.

6- Sosyalleşme;

Dünya’nın birçok ülkesinden insanlar İngilizce öğrenmek veya var olan bilgilerini geliştirmek için çeşitli arkadaşlık sitelerine üye olup insanlarla konuşmaya çalışmaktadırlar. Sizlerde bu sitelere üye olup insanlarla tanışabilir ve arkadaş olabilirsiniz.

Umarım bu makaleden sonra İngilizce’ye karşı olan fikriniz değişecek ve sizde İngilizce öğrenmeye veya var olan bilginizi geliştirmeye başlayacaksınız. Esenle kalın.

 

Bir önceki yazımız olan Zagros Tüfeği Hakkında ki Yanlışlar - BFG-50A ve AR-50 Silahları başlıklı makalemizde ar-50, bfg-50a ve keskin nişancı silahları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ( 1 )
 1. Atılgan
  18 Ocak 2017 at 09:22
  Cevapla

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş YDS ‘ çalışan bir akademi öğrencisi olarak motivasyonum arttı diyebilirim. Bu güzel makale için teşekkürler admin.

  http://www.notumundunyasi.com

Bir cevap bırakın