kripto-paranin-fiyatlarini-etkileyen-faktorler-yeni-baslayanlar-icin-tavsiyeler
Kripto Paranın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler – Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler
Kategori : Araştırmalarım
Şirket : Kozba.Net
Özet ve Detaylar
Bu yazımızda kripto paraların fiyatlarını etkileyen temel faktörleri anlattık. Temel faktörlere ek olarak, yeni bir kripto para yatırımcısının yapması ve yapmaması gerekenleri de detaylıca inceledik.
Minimum Sistem Gereksinimleri
 • İşletim Sistemi
  Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Ram
  2 GB
Toplam 0 Yorum Var

  Bildir
  İçerik Detayı

  Bitcoin ile ülkemizdeki yatırımcıların tanışması 2017 yılına dayansa da, ülkemizdeki birçok yatırımcı hala daha kripto paraları birer yatırım aracı olarak görmemektedir. Yatırımcıların bu düşüncesinin altında ise kripto paraların volatilitesinin yüksek olması gerçeği yatmaktadır. 2020 yılında ise başta Bitcoin olmak üzere birçok dijital para birimi de büyük bir fiyat değişikliği yaşanmamış, geçmişteki yüksek volatilite yerini düşük volatiliteye bırakmıştır.

  2020 yılının Aralık ayında başlayan yükselişle birlikte, Bitcoin’in fiyatı 18.000 dolardan 35.000 dolara kadar ulaştı. Bu durumda birçok yatırımcının dijital paralara olan ilgisini arttırdı. İlgisi artan yeni yatırımcıların ilk yatırımlarını en az zararla atlatması ve ilerleyen zamanda kar etmesi için aşağıda anlattığımız durumlara dikkat etmesi gerekmektedir.

  Piyasa Hacmi ve Birim Fiyatı

  Tether, XRP, Stellar ve Cardona gibi altcoinlerin birim fiyatları oldukça düşüktür. Sektörde yeni olan yatırımcılar ise birim fiyatları düşük olan bu altcoinlere büyük ilgi göstermektedir. Bu kriptoların birim fiyatlarının düşük olmasının temel sebebi, piyasadaki dolaşım hacimlerinin çok fazla olmasıdır. Örneğin, Bitcoin’in toplam hacmi 21 milyon iken XRP’nin toplam hacmi 100 milyondur. Yeni yatırımcıların yatırım yapmadan önce birim fiyatı ve toplam hacim kavramlarına hakim olması ve yatırım yapacağı kriptonun sahip olduğu hacmi öğrenmesi gerekmektedir. Bitcoin ve Altcoinlerin hacimlerini ve fiyatlarını takip etmek için Coinranking sitesini kullanabilirsiniz.

  kripto para

  Bu Kripto Bitcoin’i Geçecek

  “XXX Altcoin’i Bitcoin’i tahtından edecek” gibi söylemler kripto para dünyasında sıklıkla rastlanılan söylemlerin başında gelmektedir. Genellikle bilinçsiz veya art niyetli yatırımcılar tarafından dile getirilen bu söylemin gerçeklik payı yoktur. Kripto paraların atası Bitcoin olduğu için herhangi bir altcoinin yakın gelecekte Bitcoin’i geçmesi veya geride bırakması mümkün gözükmemektedir.

  Ethereum, Bitcoin’den sonra en çok piyasa değerine sahip ikinci kripto paradır. Bitcoin’in toplam yatırım değeri 669 milyar dolar iken Ethereum’da bu rakam 140.7 milyar dolardır. Yani bu varlığın bile Bitcoin’i yakın gelecekte geçmesi zordur.

  İşletmeler veya kurumlar ödeme yöntemi olarak kripto paraları seçtiklerinde ilk tercih edilen varlık Bitcoin olmaktadır. Bitcoin’in transfer maliyeti yüksek olmakla birlikte aktarım süresi de uzundur. Yinede bu durum Bitcoin’in ilk tercih edilen kripto para olmasını engellememektedir.

  Altcoinleri incelerken onların teknolojilerini ve amaçlarını iyi öğrenmekte fayda vardır. Örneğin, XRP bankacılık sisteminde kullanılan bir kripto varlık iken IOTA tamamen IoT (Nesnelerin İnterneti) alanında kullanılmaktadır. Ortaya büyük iddialar ile çıkan birçok kripto paranın yok olduğunu da unutmamakta fayda vardır.

  Kısa Vade ve Uzun Vade Kararı

  Kripto paraların diğer yatırım araçlarından en büyük farkı volatilitelerinin yüksek olmasıdır. Bitcoin ve türevleri günlük %10 bazen %20 oranında fiyat artışı veya düşüşü yaşayabilirler. Bu durum, kripto paraların doğasında vardır. Bu sebeplerden dolayı sabırsız yatırımcıların bu varlıklara yatırım yapmasının sonucu hüsran olabilmektedir.

  Kripto paralarda anlık fırsatlar ve arbitraj imkanı her zaman vardır. Bitcoin çıktığı günden bu yana kısmende olsa değer kazanmış bir varlıktır. 1 Dolardan başlayan bu dijital varlık 35.000 dolara kadar çıkmış ve ardından 4000 dolara kadar gerilemiştir. Yatırımcıların bu tarz artışları ve azalışları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

  Regülatörler

  Her ülkede piyasa regülatörleri bulunmaktadır. Bu kurumlar kripto para faaliyetlerinde bulunan borsaları ve şirketleri sürekli olarak denetlerler. Amerika’da faaliyet gösteren Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu (SEC) en önemli regülatörlerin başında gelmektedir. Bu kurumun aldığı karar tüm piyasayı olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

  Geçmiş yıllarda Çin’de ki regülatörlerin ani çıkışı ile birlikte ICO yasağı koyulmuş ve bu sebeple Bitcoin %15 değer kaybı yaşamıştı. Bu yüzden bu tarz kurumlarla ilgili yapılan tüm haberleri yatırımcı olarak takip etmek zorundasınız.

  spekulasyon

  Gelişmeler

  Blok zincirinde veya Bitcoin’de yaşanan gelişmeler çok önemlidir. Örneğin, Bitmain madencilik şirketinin yeni güncellemesiyle kripto para madenciliğini kolaylaşmış, bu durum fiyatlarda %20 oranında bir fiyat artışa sebep olmuştur.

  Yine Craig Wright’ın çatallaşma için bastırması ve tüm sektörü tehdit etmesi sebebiyle Bitcoin 6000 dolar seviyelerinden 4000 dolara kadar inmiştir. Bitcoin’de yaşanan bir olumsuzluğun tüm kripto paraları etkileyeceğini de bilmelisiniz.

  Finansal aktörlerin yani büyük kurumların ve şirketlerin başında ki kişilerin kripto paralar hakkında olumlu veya olumsuz yorum yapması da çok önemlidir. Bu durum eskisi kadar pazarı etkilemese de güvenilirliği olan kişilerin yorumlarına dikkat etmek gerekmektedir.

  Spekülasyonlar

  Kripto pazarı ilk çıktığı günden bu yana spekülatif hareketlere maruz kalmıştır. Bazı yatırımcılar kazanç elde etmek adına bir kripto paraya yüklenerek onun değerini arttırır ve tüm dikkatini onun üzerinde toplar. Halbuki bu kişiler çok önceden satış emirlerini girdiği için kendini güvence altına almışlardır. Burada ki amaç anlık kazançlar elde etmektir.

  Balinalar ise kripto pazarına yıllar önce girmiş ve Bitcoin 100 dolar veya 1000 dolarken stok yapmış yatırımcılardır. Herhangi bir balinanın elinde bugün itibariyle 5000’den fazla BTC bulunmaktadır. Bu şekilde elinde büyük miktarlarda kripto para bulunan binlerce balina bulunmaktadır. Bu balinalar kendi aralarında anlaşarak da pazarın seyrini değiştirebilirler.

  Hack Skandalları

  Bireysel kullanıcılar zaman zaman hacklenir ve cüzdanları tamamen boşaltılır. Bu durumlar genel pazarı etkilemese de bir borsanın hacklenmesi tüm pazarda büyük yankı uyandırır.

  Geçmiş yıllarda birçok borsa hacklenmiş ve zor günler geçirmiştir. Bazıları tamamen kapanmış ve yöneticileri hapis cezasına bile çarptırılmıştır. Bu tarz skandallar hem dışarıdan gelecek olan yatırımcıyı, hemde mevcut yatırımcıların yatırım miktarını azaltmasına sebep olur.

  Arz – Talep Eğrisi

  Tüm finansal yatırımlar gibi Bitcoin’i de etkileyen başlıca aktör arz ve talep durumudur. Kripto paralar belirli dönemlerde talep gördükçe fiyatlar artış gösterirken tam tersi durumda da fiyatlar azalmaktadır.

  2012 yılından bu yana yılın son aylarında talep miktarı arttığı için kripto paralar değer kazanmıştır. 2019 yılında ise bu durumun tersi yaşanmıştır. 2019 yılında birçok yatırımcı geçmiş yıllardaki durumu örnek alarak pazara girse de büyük hüsrana uğramışlardır. Bu sebeplerden dolayı, kripto para yatırımcısının gelişmeleri takip etmesi çok önemlidir.