Masaüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarın Hizmet Amacının Belirlenmesi;

Bilgisayar toplarken yapılması gereken ilk şey; Bilgisayarın hizmet amacını belirlemek.

Örneğin; Toplayacağınız bilgisayarı oyun oynamak için mi, İnternet’te sörf yapmak için mi kullanacaksınız?

Bilgisayarı toplama amacınız oyun oynamak ise paranızın büyük çoğunluğunu ekran kartına ayırmak zorundasınız. Diğer yandan, bilgisayar toplama amacınız İnternet’te sörf ise, ucuz(300 TL) bir ekran kartı işinizi görecektir.

Kullanım amacını belirlemek, yukarıda ki örnekte olduğu gibi paranızı daha efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

Gerekli Bileşenler;

İşlemci;

inteli7

 

Öncelikle seçmeniz gereken bileşen; İşlemci. Dünya üzerinde popüler 2 farklı işlemci markası mevcut; İntel ve AMD. Bilgisayar toplamadan önce bu markalardan birini seçmelisiniz çünkü alacağınız diğer parçaları, işlemciye göre şekillendirmek durumundasınız.

Fiyat konusunda; AMD, Intel’e göre daha ucuz bir işlemci markasıdır.

Performans noktasında; iki işlemcide birbirlerine çok yakın performans göstermekteler, sadece aralarında üst düzey kullanıcıların ilgisini ve dikkatini çekebilecek performans farkları mevcut.

Toparlamak gerekirse; fiyat noktasında bütçeniz dar ise; AMD marka işlemci almanızı, fiyat noktasında sıkıntınız yoksa ve performans bilgisayarı toplamak istiyorsanız İntel marka işlemci almanızı öneririm.

Not; Birçok kişi tarafından şu argüman kullanılmaktadır; “AMD marka işlemciler çok çabuk ısınmaktadır.” Bu argüman kesinlikle yanlıştır, iyi bir soğutucu ile AMD marka işlemciler oldukça iyi performans göstermektedirler.

Anakart;

Anakart

İşlemciyi seçtikten sonra seçmeniz gereken ikinci önemli bileşen; Anakart. Anakartınızın, seçtiğiniz işlemci soketine uygun olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse; Amd Fx-8300 işlemcisinin soketi AM3+ dır ve alacağınız Anakartın da bu sokete sahip olması gerekmektedir.

Aşağıda ki özellikler, kartların fiyatlarının artmasını veya azalmasını belirleyen özelliklerdir. Örneğin; Ram kapasitesi 16 GB olan bir kart, kapasitesi 32 GB olan bir karta oranla daha ucuzdur.

– Dahili Ekran Kartı Seçeneği
– Usb 3.0 Desteği
– Uyumlu Ram Tipi (DDR3 – DDR4 gibi)
– Grafik Arabirimi (PCI exp. 2.0 – 3.0 gibi)
– Bellek Frekansı
– Ram Kapasitesi

Yukarıda yazdığım özelliklerin yanında kartların birçok özelliği daha bulunmaktadır. 300-400 TL’lik kartların altına inmemeye ve Asus, GigaByte gibi bilindik markaları tercih etmeye çalışın.

Ekran Kartı;

Ekran Karti

Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken husus yine işlemcidir. Eğer parçaları bir alışveriş sitesinden alıyorsanız örn; Hepsiburada.com gibi, sol tarafta “Chip Seti” adlı bir kutucuk mevcuttur, seçtiğiniz işlemciye göre burada ki Chip set kutucuklarından birini işaretleyebilir, bunu yaparak aramaları kısıtlar ve sonuca daha hızlı ulaşırsınız. Amd ile genellikle Amd Chip set, Intel ile genellikle Nvidia Chip set kullanılmaktadır.

Bunun dışında yeni nesil oyunlar oynamak ve bu oyunlarda daha fazla performans almak için GDDR5 – DX12 özelliklerini destekleyen kartlar almanızda fayda var.

Ram / Bellek;

Son yıllarda DDR4 Ram tipleri satılmaya başladı. Ben tercihen daha ucuz olduğu için DDR3 kullanmaktayım. Ram tiplerini seçmek size kalmış bir durum lakin Ram hızı olarak en az +1600 MHZ öneriyorum.

Eğer iki RAM soketini kullanacaksanız, soketlere takılı olan Ram kapasitelerinin ve Ram hızlarının aynı olması gerekmekte. 2 GB + 2 GB yada 4 GB + 4 GB gibi.

Harddisk;

Günümüzde SSD diskler popüler olsa da fiyatları hala daha el yakmakta.

Veri depolama açısından; SATA

Performans ve hız açısından; SSD

Dikkat edilmesi gereken husus ise, harddisk in bağlantı tipi ile, Örneğin; Sata 3, Anakartınızın desteklediği bağlantı tipinin aynı olması gerekmektedir.

Güç Kaynağı;

Eğer oyun oynayacaksanız ve güçlü bir ekran kartı aldıysanız, +550Wlık bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim.

Önerdiğim markalar; Aerocool, Zalman, Akasa.

Kasa;

Masaüstü bilgisayar kasası

Kasada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mAtx ve Atx farkıdır. Aldığınız anakart Atx fakat aldığınız kasa mAtx ise, aldığınız anakart kasanıza sığmayacak ve aldığınız kasayı kullanamayacaksınız. Kasa alırken dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise kasanın içerisinde ki hava akışı.

Hava akışı parçaların sıcaklığını etkileyen önemli bir husustur. Hava akışı iyi ve mümkünse +4 fan takılabilen bir kasa almanızı tavsiye ederim.

Elimden geldiğince konu ile ilgili birikimlerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Sormak istediğiniz soruları konu altından yorum şeklinde sorabilirsiniz.

Yorum ( 3 )
 1. Anonim
  21 Mayıs 2018 at 22:34
  Cevapla

  Abi kasa markası olarak ne önerirsin

  • Kozba
   22 Mayıs 2018 at 01:08
   Cevapla

   Dış kasa olarak marka çokta önemli değil kardeşim,
   Eğer bütçen sınırlı ise ben Dark Shadow almıştım 200 TL’ye 3 tane fan gönderdiler, efsane kasaydı.
   Ben Güç kaynağı alttan olan Kasaları tavsiye ediyorum.

 2. insan
  4 Kasım 2019 at 09:15
  Cevapla

  sıvı soğutma bir bilgisayar icin çok gereklimi.

Bir cevap bırakın