masaustu-bilgisayar-toplanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler
Masaüstü Bilgisayar Toplanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kategori : Araştırmalarım
Şirket : Kozba.Net
Özet ve Detaylar
Bu yazımızda masaüstü bilgisayar toplarken dikkat etmeniz gereken detayları aktarmaya çalışacağız.
Minimum Sistem Gereksinimleri
 • İşletim Sistemi
  Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Ram
  2 GB
Toplam 0 Yorum Var

  Bildir
  İçerik Detayı

  Bilgisayar toplarken yapılması gereken ilk şey; Bilgisayarın hizmet amacını belirlemektir.

  Örneğin; toplayacağınız bilgisayarı oyun oynamak için mi, İnternet’te sörf yapmak için mi kullanacaksınız? Bilgisayarı toplama amacınız oyun oynamak ise paranızın büyük çoğunluğunu ekran kartına ayırmak zorundasınız. Diğer yandan, bilgisayar toplama amacınız İnternet’te sörf ise, ekran kartı almanıza gerek bile kalmayabilir.

  Kullanım amacını belirlemek, yukarıda ki örnekte olduğu gibi paranızı daha efektif bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

  Gerekli Bileşenler;

  İşlemci;

  Öncelikle seçmeniz gereken bileşen; işlemci. Dünya üzerinde popüler 2 farklı işlemci markası mevcuttur ve bunlar İntel ve AMD’dir. Bilgisayar toplamadan önce bu markalardan birini seçmelisiniz çünkü alacağınız diğer parçaları, işlemciye göre şekillendirmek durumundasınız.

  Fiyat konusunda; AMD, Intel’e göre daha ucuz bir işlemci markasıdır.

  Performans noktasında; iki işlemcide birbirlerine çok yakın performans göstermekteler, sadece aralarında üst düzey kullanıcıların ilgisini ve dikkatini çekebilecek performans farkları mevcuttur.

  Toparlamak gerekirse; fiyat noktasında bütçeniz kısıtlı ise; AMD marka işlemci almanızı, fiyat noktasında sıkıntınız yoksa ve performans bilgisayarı toplamak istiyorsanız İntel marka işlemci almanızı öneririm.

  Not; Birçok kişi tarafından şu argüman kullanılmaktadır; “AMD marka işlemciler çok çabuk ısınmaktadır.” Bu argüman kesinlikle yanlıştır, iyi bir soğutucu ile AMD marka işlemciler çok iyi performans göstermektedirler.

  Anakart;

  İşlemciyi seçtikten sonra seçmeniz gereken ikinci önemli bileşen; Anakart. Anakartınızın, seçtiğiniz işlemci soketine uygun olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse; Amd Fx-8300 işlemcisinin soketi AM3+ dır ve alacağınız Anakartın da bu sokete sahip olması gerekmektedir.

  Aşağıda ki özellikler, kartların fiyatlarının artmasını veya azalmasını belirleyen özelliklerdir. Örneğin; Ram kapasitesi 16 GB olan bir kart, kapasitesi 32 GB olan bir karta oranla daha ucuzdur.

  – Dahili Ekran Kartı Seçeneği
  – Usb 3.0 Desteği
  – Uyumlu Ram Tipi (DDR3 – DDR4 gibi)
  – Grafik Arabirimi (PCI exp. 2.0 – 3.0 gibi)
  – Bellek Frekansı
  – Ram Kapasitesi

  Yukarıda yazdığım özelliklerin yanında kartların birçok özelliği daha bulunmaktadır. 300-400 TL’lik kartların altına inmemeye ve Asus, GigaByte gibi bilindik markaları tercih etmeye çalışın.

  ekran karti

  Ekran Kartı;

  Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken husus yine işlemcidir. Eğer parçaları bir alışveriş sitesinden alıyorsanız örn; Hepsiburada.com gibi, sol tarafta “Chip Seti” adlı bir kutucuk mevcuttur, seçtiğiniz işlemciye göre burada ki Chip set kutucuklarından birini işaretleyebilir, bunu yaparak aramaları kısıtlar ve sonuca daha hızlı ulaşırsınız. Amd ile genellikle Amd Chip set, Intel ile genellikle Nvidia Chip set kullanılmaktadır.

  Bunun dışında yeni nesil oyunlar oynamak ve bu oyunlarda daha fazla performans almak için GDDR5 – DX12 özelliklerini destekleyen kartlar almanızda fayda var. Çift soğutmalı bir ekran kartı almak, oyunlardaki performansınızı üst seviyelere çıkartacaktır.

  Ram / Bellek;

  Son yıllarda DDR4 Ram tipleri satılmaya başladı. Ben tercihen daha ucuz olduğu için DDR3 kullanmaktayım. Ram tiplerini seçmek size kalmış bir durum lakin Ram hızı olarak en az +1600 MHZ öneriyorum.

  Eğer iki RAM soketini kullanacaksanız, soketlere takılı olan Ram kapasitelerinin ve Ram hızlarının aynı olması gerekmekte. 2 GB + 2 GB yada 4 GB + 4 GB gibi.

  Harddisk;

  Günümüzde SSD diskler hem popüler hem de fiyatları oldukça uygun. SSD ile SATA diski aynı anda alacaksınız, SSD’yi birincil disk yapmalısınız.

  Veri depolama açısından; SATA

  Performans ve hız açısından; SSD

  Dikkat edilmesi gereken husus ise, harddisk in bağlantı tipi ile, Örneğin; Sata 3, Anakartınızın desteklediği bağlantı tipinin aynı olmasıdır.

  Güç Kaynağı;

  Eğer oyun oynayacaksanız ve güçlü bir ekran kartı aldıysanız, +550Wlık bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim. Yine Peak değerinin de 80+ olması önemlidir.

  Önerdiğim markalar; Aerocool, Zalman, Akasa.

  Kasa;

  Kasada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mAtx ve Atx farkıdır. Aldığınız anakart Atx fakat aldığınız kasa mAtx ise, aldığınız anakart kasanıza sığmayacak ve aldığınız kasayı kullanamayacaksınız. Kasa alırken dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise kasanın içerisinde ki hava sirkülasyonudur. Sirkülasyon için ön ve arkada egzoz fanı olarak tabir edilen fanlardan almanız şiddetle tavsiye edilir.

  Hava akışı parçaların sıcaklığını etkileyen önemli bir husustur. Hava akışı iyi ve mümkünse +4 fan takılabilen bir kasa almanızı tavsiye ederim.

  Elimden geldiğince konu ile ilgili birikimlerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Sormak istediğiniz soruları konu altından yorum şeklinde sorabilirsiniz. Bilgisayar hızlandırma rehberimize de göz atabilirsiniz.