mavi-ekran-hatalari-nedir-ve-nasil-cozulur
Mavi Ekran Hataları Nedir ve Nasıl Çözülür?
Kategori : Rehberlerim
Şirket :
Özet ve Detaylar
Minimum Sistem Gereksinimleri
  Toplam 0 Yorum Var

   Bildir
   İçerik Detayı

   Windows işletim sisteminde sıklıkla karşılaşılan hatalardan olan Mavi Ekran Hataları, kullanıcıları çileden çıkaran hataların başında gelmektedir. Web sitemizde her hatayı zamanla tek tek inceleyeceğiz fakat bu içeriğimizde hatalara genel pencereden bakacağız. Mavi ekran hataları genellikle deneyimsiz kullanıcıların çözmekte zorlandığı hatalardır çünkü hatanın çözümü genellikle zordur. Bilgisayarlar mavi ekran hatalarını donanım sorunları sebebiyle vereceği gibi yazılımsal sorunlardan kaynaklı olarak da vermektedir.

   Bilgisayarlar Neden Mavi Ekran Hatası Verir?

   Driver Kaynaklı Mavi Ekran Hataları

   Driver yani sürücüler bilgisayar donanımlarının verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan programlardır. Driver güncellemesi doğru yapılmadığında, ekran kartından veya diğer donanımlardan kaynaklı mavi ekran hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Sürekli mavi ekran hatası alıyorsanız, ilk yapmanız gereken ekran kartınızın sürücüsünü ardından da anakartın sürücüsünü güncellemektir. Driver Booster programıyla ekran kartınızı kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Yine ekran kartınızın modelini arama motoruna da yazarak resmi siteden güncelleme yapabilirsiniz.

   Mavi Ekran Hataları

   RAM – Bellek Arızaları

   Mavi ekran hatalarının bir diğer sebebi ise RAM donanımlarının anlık yanıt vermemesidir. RAM uyuşmazlıkları da bu sorunun en önemli sebebidir. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey, RAM sayınız iki yada dört adet ise sadece tek RAM’le işlem yaparak ilgili RAM’in bozuk olup olmadığını test etmektir. RAM sayısını sürekli olarak arttırarak RAM’lerinizi manuel olarak test edebileceğiniz gibi, RAM Memory Test programı ile de RAM testi yapabilirsiniz.

   Disk – Harddisk Arızaları

   Harddisklerin anlık yanıt vermemesinden dolayı da mavi ekran hatası alabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken Harddisk Test Programlarıyla diskinizi test etmektir. İlgili konuyu içeriğimizin başındaki bağlantıya giderek detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

   BIOS Sürüm Hatası

   Özellikle yeni anakartlara sürekli olarak BIOS güncellemesi gelmektedir. Bunun sebebi de ilgili donanım yeni olduğu için yeterli test imkanına sahip olmadan dağıtılmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden ASUS, GigaByte ve diğer anakart üreticileri resmi sitelerinden sürekli olarak BIOS güncelleme yamalarını paylaşmaktadır. İçeriğimiz buraya kadar olan bölümünde sorunu çözemediyseniz, BIOS sürümünüzü güncelleyebilirsiniz.

   Donanımların Isı Değerleri

   Tozlanmaya bağlı olarak veya fanların yeteri kadar soğutmamasından kaynaklanan sebeplerden dolayı işlemci ve ekran kartı gibi donanımların yüksek sıcaklıklarda çalışması muhtemeldir. Donanımlar çok yüksek sıcaklıklara ulaştığında da mavi ekran hatalarıyla karşılaşabilirsiniz.

   İşletim Sisteminden Kaynaklı Hatalar

   Donanımlarınız eski olduğu için Windows 10 işletim sistemini desteklemiyor olabilir. Anakartınızın modelini öğrendikten sonra alışveriş sitelerindeki eski satış konularına veya anakart üretici firmanızın “Özellikler” sekmesi altındaki yere bakarak desteklediği en son Windows İşletim Sistemi sürümünü öğrenebilirsiniz. Bu sürüme düşürerek de sisteminizi deneyebilirsiniz. Eğer mavi ekran hataları ortadan kalkmış ise bu işletim sistemini kullanmaya devam etmelisiniz.

   Gevşemiş Kablolar ve Donanımlar

   Güç kaynağından anakarta gelen kablolarda gevşeklik olabilir. Gevşeyen kablolar da anlık olarak hataya sebep olduğu için mavi ekran hatası ile karşılaşabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kullanıcısı iseniz kabloları tek tek kontrol edip gevşeyen donanımları da vidalamalısınız.