ram-hatalari-nedir-ve-nasil-cozulur
RAM Hataları Nedir ve Nasıl Çözülür?
Kategori : Rehberlerim
Şirket :
Özet ve Detaylar
Minimum Sistem Gereksinimleri
  Toplam 0 Yorum Var

   Bildir
   İçerik Detayı

   Bilgisayarların önemli donanımlarından olan RAM (Bellek), anlık yanıt veremediğinde mavi ekran hatalarına sebebiyet vermektedir. Bu içeriğimizde ise RAM Hataları Nedir ve Nasıl Çözülür, gibi sorulara yanıt arayacağız.

   Bilgisayar sistemlerinde DDR2, DDR3 ve DDR4 gibi farklı teknolojilere sahip RAM’ler kullanılmaktadır. DDR3 teknolojisinde üretilmiş bir anakarta DDR4 RAM belleğini takamazsınız fakat 1333 MHz DDR3 RAM ile 1666 MHz DDR3 RAM, farklı MHz değerlerine sahip olsalar da aynı anakarta takılabilmektedir. RAM hataları da genellikle bu noktada başlamaktadır. MHz değerleri farklı olan bellekler aynı sistemde verimli bir şekilde çalışmazlar. Diğer yandan, 1333 MHz RAM’in takılı olduğu sistemde 1666 MHz RAM takılsa bile iki RAM’de düşük olan değerde yani 1333 MHz’de çalışmaktadır.

   RAM Görüntü Hatası

   RAM Hataları – Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti

   Bu sorunun kaynağı genellikle “Görüntü Sürücüsü” ifadesi geçtiği için ekran kartı olarak düşünülmektedir fakat bu sorun RAM sorunudur. RAM’lerin üzerinde çipler bulunmaktadır. Bu çipler siyah renklidir ve RAM’in boyutuna göre sayıları ve büyüklükleri değişmektedir. Bazı bellekler tek tarafında çiplere sahipken, bazılarının iki tarafında da çipler bulunmaktadır. Tek kanal ve çift kanal teknolojisi terimi de bu farktan dolayı ortaya çıkmıştır.

   Bu sorunda bu teknoloji farkından dolayı ortaya çıkmıştır. Tek tarafında çip bulunan bellekler yeni teknoloji ile üretilmişken, çift tarafında çip bulunan RAM’ler eski teknoloji ile üretilmiştir. Toparlamak gerekirse, teoride 4 GB DDR3 1333 MHz değerine sahip iki belleği aynı anakart üzerinde sorunsuz çalıştırabilirsiniz fakat RAM 1 tek taraflı, RAM 2 çift taraflıysa, bu çalışma prensibi teoride kalmaktadır ve mavi ekran veya “Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve kurtuldu” gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz.

   RAM Hataları – Tozlanma ve Oksitlenme

   Ekran kartları ve işlemcilerin üzerinde bu donanımları soğutmak için fanlar bulunmaktadır. Yine kasalarda egzoz fanı ve hava akışını sağlayan fanlar da bulunmaktadır. Bu fanlar çalıştıkça bulundukları ortamın tozunu bilgisayarın içerisine çekerler. Tozlanmadan dolayı da bazı donanımların çalışma performansı düşebileceği gibi tamamen sorun çıkartmaya da başlayabilir.

   Oksitlenme de RAM’lerin sorun çıkartmasına sebep olmaktadır. Oksitlenme yaşandığında RAM’lerin anakarta giriş yaptığı kısımları herhangi bir silgi ile silerek oksitlenme sorununun önüne geçebilirsiniz.

   RAM Hataları – Kapasitesi Sorunu

   Bilgisayarım-Özellikler bölümünü açtığınızda kaç GB RAM boyutuna sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Takılı RAM miktarından ziyade, Kullanılabilir RAM miktarı çok daha önemlidir. Siz bilgisayarınıza 4 GB boyutuna sahip 4 farklı RAM takmış ve 16 GB RAM boyutuna ulaşmış olabilirsiniz fakat Kullanılabilir RAM miktarı 8 GB yazabilir. Bu noktada yapmanız gereken mevcut RAM’lerinizin slotlarını değiştirmelisiniz.

   16 GB RAM kullanıyorsanız kullanılabilir RAM miktarının da 16 GB olması gerekmektedir. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız ve birden fazla RAM’i aynı anda kullanıyorsanız, RAM’lerin yerlerini değiştirerek ve tek tek takarak kullanmalısınız.

   RAM Hataları

   RAM’i Test Etme

   Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız Başlat-Çalıştır bölümüne “mdsched.exe” kodunu yazın. Enter tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan ekrandan “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle” sekmesine tıkladığınızda mevcut belleklerinizi test edebilirsiniz.