Seçim Yaklaştı – Gündeme Dair #2

24 Haziran seçimlerine yaklaşık olarak 2 gün kaldı. Anket firmaları oy oranlarını açıklarken diğer yandan seçmenlerde kendi tahminlerini yapmaktalar. Bu seçim Türkiye’de girilen en ilginç seçimlerden birisi, sebepleri;

1- İttifak Sistemi; İttifak sisteminde yer alan partiler %10 barajını geçemese bile TBMM’de milletvekiline sahip olabiliyor. Bunun sebebi ittifakta yer alan diğer partiler. Örnek vermek gerekirse; Karamollaoğlu’nun alacağı oy muhtemelen baraj olan %10’u geçemeyecek fakat ittifakta yer aldığı için meclise girebiliyor.

2- Başkanlık Seçimi; Gündeme Dair#1 konusunda da anlattığım üzere başkanlık ile milletvekili seçimleri ayrı ayrı yapılmakta. Eskiden AKP %45-50 bandında kaldığı takdirde bile rahatlıkla hükümet kurup güven oyu alırken artık yeni sistem de çoğunluk olan %50 + 1 oya ulaşmak gerekmekte.

Kişisel Tahminlerim;

CHP; %27 – %30; Kemal Kılıçdaroğlu yıllardır partinin başında olmasına rağmen kaybettiği seçimlerle ön planda olan birisi. CHP her seçim belirli bir oyun altına pek düşmemekte. Bu konuda CHP seçmeni tutucu bir kitleye sahip. Muharrem İnce’nin aday olması ile birlikte CHP’nin oylarının artacağını düşünmekteyim. Bunun sebepleri olarak da hem yeni bir aday olması hemde halka hitap noktasında Kemal Kılıçdaroğlundan çok daha başarılı olması.

Muharrem İnce bence 1-2 hata dışında güzel bir seçim politikası yürüttü ve eğer seçim ikinci tura kalırsa ki bence kalacak, Erdoğan’ın karşısına çıkacak rakiptir. Erdoğan karşısında gireceği seçimi kazanabilir mi? HAYIR. Bununda en büyük sebebi Türkiye’nin %65 – %70’inin Sağ cenahta yer alması. Bu görüşte yer alan kişiler arasında Erdoğan’ı desteklemeyen birçok kişi olmasına rağmen yine de Sol kesimden bir adaya oy vermeyeceklerdir. Yine İnce’nin Doğuda ki oylara oynaması ve Selahattin Demirtaş’a özgürlük gibi ifadelerinden dolayı Milliyetçi seçmenden biraz tepki çekti. 

MHP; %6 – %8; MHP Kurultay’a izin vermemesinden sonra zaten partiden birçok önemli isim ayrıldı. Ayrılan kişiler çoğunluk olarak İYİ’ye geçse de Sinan Oğan gibi birkaç isim herhangi bir partiye geçiş yapmadı. EVET – HAYIR seçimlerinde de objektif bir açıdan bakıldığında MHP tabanı %60 belki de %70 oranında ya kararsız kaldı yada oyunu HAYIR’dan yana kullandı çünkü tabanda birçok kişi Erdoğan’ı desteklememekte. Bunda Erdoğan ile Bahçeli’nin zamanında atışmaları, birbirlerine hakaret vari söylemlerinde etkisi oldukça büyük. Yine kişisel düşüncem Bahçeli niye ittifak kurduğunu ve Erdoğan’ı desteklediğini argümanlarla pek destekleyemedi. Sürekli argüman olarak 15 Temmuz ve FETÖ söylemlerini kullandı. Aslında MHP şuanda Türkiye’de ki en kilit parti sebebi ise şu;

Senorya 1; AKP seçimi kazandı ve 260 270 milletvekili sayısında kaldı. Bu senorya gerçekleştiği takdirde MHP’nin milletvekillerine ihtiyaç duyacaktır. Bu da Bahçeli’nin elini güçlendirecektir. Bahçeli bunu iyi kullanırsa yönetimde çok daha fazla söz sahibi olabilir.

Senorya 2; MHP’nin ittifakı bozması da AKP’yi zor duruma düşürecektir. Zaten MHP ile ittifaka girerek Kürt seçmenden oy oranı noktasında sıkıntı yaşayacak olan AKP birde ittifak bozulduğunda milliyetçilerinde desteğini kaybedeceği için erken seçim veya sert bir muhalefet ile karşı karşıya kalacağından, işi oldukça zorlaşacak.

AKP; %43  – %47; Erdoğan İhsanoğlu ile girdiği seçimde %51.79 gibi bir oy almıştı. O seçimden bu yana Türkiye’de çok şey değişti. Dolar neredeyse 2 TL daha arttı, Darbe teşebbüsü yaşadık, ekonomi kötüye gitmeye başladı ve Suriyeliler ülkeye alındı. Bu yüzden Erdoğan’ın %55 falan oy alacağını düşünen varsa bence olaylara daha objektif bakmasını tavsiye ederim. Kişisel görüşüm şu yönde; Erdoğan 1. Turda veya 2. Turda kesinlikle başkan olacaktır lakin oy noktasında veya milletvekili noktasında büyük bir düşüş yaşayacağını düşünmekteyim.

MHP ile ittifak yapmasının yararları olduğu gibi zararları da mevcut. Yukarıda bahsettiğim gibi Kürt seçmenin gözünde MHP faşist bir parti. 7 Haziran’da MHP’ye giden birçok emanet oy vardı. Şimdi bu kişiler oylarını cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a, milletvekilliğinde ise MHP’ye atacak. Yukarıda anlattığım senaryolar gerçekleşir ise bu ittifak AKP’ye yarardan çok zarar getirir.

SP; %2 – %4; Karamollaoğlu fena bir seçim propagandası yürütmedi. Oy oranını kestirmek biraz güç lakin Sağ cenahtan 2. veya 3. tercih olarak göze çarpıyor. Demirtaş’a karşı söylemleri bence yanlıştı ve bu ona oy kaybettirecektir. Yine Madımak olayları ile ilk yaptığı açıklamalar da oy kaybettirecek tarzda bir açıklamaydı. Halkın karşısında başarılı bulmuyorum lakin televizyon programlarında oldukça başarılı.

HDP; % 8 – %10; Pkk’nın sözcüsü konumundan bir türlü kendilerini çıkaramadılar. Başkan adaylarının içeride olması ve içeriden seçime girecek olması propaganda noktasında kendilerini sekteye uğrattı. Kandilden emir aldıkları sürece Sosyalist ve Kürt seçmen dışında bir partiden oy almaları ihtimal dahilinde bile değil. Her ne kadar kendilerini Sol cenaha yakın tutsalar da birçok kişi tarafından Kürt Milliyetçisi konumunda bulunuyorlar. Bu yüzden de oy potansiyeli belli.

İYİ Parti; %9 – %12; Yeni bir parti olması ve seçime çok kısa bir zamanda kurulmasından dolayı İYİ’nin oyunu kestirmek oldukça zor. Yine de Cem Uzan ve Mehmet Ağar örneklerine bakıldığında yeni kurulan ve medya da veya kamuoyunda kendine yer bulan bir oluşumun %6’dan başlayacağını düşünmekteyim. Belki bu yazdığım oylara yaklaşamayacak belki de çok daha fazlasını alacak. Üzerine atılan FETÖ söylemlerini iyi bir şekilde savuşturduğunu düşünmekteyim. Yine Partinin içerisinde yer alan birçok Ergenekon ve Balyoz mağdurlarının yer alması elini güçlendiren bir diğer sebep. İktidar olması imkansız olsa da iyi bir Merkez Sağ olabilir tabi ki bu tamamen izlediği politikalara bağlı. Meral Akşener halkın karşısında Erdoğan kadar başarılı değil lakin Oğuzhan Uğur’un programında ki söylemlerini oldukça başarılı buldum.

VP; Bu ülkede ki en büyük kara kutulardan birisi Doğu Perinçektir. Gazeteci olduğu dönemlerde Apo’ya karanfil vermesi üzerine yapışan en önemli sorunlardan birisi. Diğer yandan partinin içerisinde Atilla Uğur gibi kişilerin olması ve Osman Pamukoğlu gibi kişilerin destek vermesi militarist ve milliyetçi kitle tarafından olumlu karşılandı. Medyada pek yer bulamaması ve diğer sebeplerden ötürü oy potasına dahil etmedim lakin %1 alacağını düşünmekteyim. 

Karasız; %5 – %7; Tüm partiler dışında bir de Kararsız seçmen mevcut. Bu seçmen sayısının bu seçimde azalacağını düşünüyorum çünkü Sağ’dan alternatif partiler mevcut. Diğer yandan İnce artık Sol kesimi büyük bir oranda birleştirdi. Yine de bu seçmen kitlesi hem çok seçici hemde politikaya uzak kişiler.

Toparlamak gerekirse yine diğer seçimler gibi bu seçimde vatan millet meselesine döndü. Ülkemizde Kurumlar güçlü olsa seçimler bu kadar önemli olmazdı lakin ülkemizde Devlet Kurumları zayıf olduğu için seçimler kritik önem arz ediyor.

Sistemin yeni olması ve alternatif partilerin fazla olması nedeniyle ben sürpriz bir sonuç beklemekteyim. Belki verdiğim bu oranların çok dışında bir seçim sonucu çıkabilir sonuçta anket şirketi değilim.

Son olarak Seçimin vatanımız ve milletimiz için hayırlı olması dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Gündeme Dair #1 başlıklı makalemizde 24 haziran seçimleri, erken seçim ve fenerbahçe beşiktaş derbisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap bırakın