windows-10-hizlandirma-2021
Windows 10 Hızlandırma 2021
Kategori : Rehberlerim
Şirket :
Özet ve Detaylar
Minimum Sistem Gereksinimleri
  Toplam 0 Yorum Var

   Bildir
   İçerik Detayı

   Geçmiş yıllarda bilgisayar donanımları düşük olduğu için ve Windows 10’un kaynak tüketimi yüksek olduğu için Windows 10 eski donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar tarafından kullanılmamaktaydı. Windows XP ve Windows 7 işletim sistemlerine verilen desteğin kalkmasıyla birlikte Windows 10’un kullanımı giderek daha da artmıştır. Bu içeriğimizde ise Windows 10 Hızlandırma ile alakalı rehber niteliğinde bir içerik paylaşacağız. Bu içeriğimizdeki yöntemleri uygulayarak sisteminizin azalan performansını daha da arttırabilirsiniz.

   Windows 10 Hızlandırma – Yazılımsal

   Sisteminizi hızlandırmak için yazılımsal ayarlar yapmalısınız. Sisteminizdeki kötü amaçlı yazılımları temizlemek, başlangıçta açılan programları kapatmak ve sisteminizin görüntü ayarlarını azaltmak, sisteminizi hızlandırmak için yeterli olacaktır.

   Windows 10 Güncellemeleri

   Windows 10 işletim sistemini hızlandırmanın temel yöntemleri arasında işletim sistemini güncellemek gelmektedir. Güncellemeler sistemleri daha optimize hale getirmek için Microsoft ekibi tarafından yayınlanmaktadır. Sisteminizi güncellemek için; Başlat-Arama kısmına “Güncelleme” yazdıktan sonra ilgili pencereyi açın. “Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna bastığınızda en son güncellemenin sisteminizde yüklü olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Sisteminiz güncel değilse ilgili alandan sisteminiz için yayınlanan en son sürümü indirebilirsiniz.

   Başlangıçta Açılan Programlar

   Sistem ilk açıldığında çalışan programlar sistemin daha yavaş açılmasına sebebiyet vermektedir. Başlat-Çalıştır yazdıktan sonra “Msconfig” yazdıktan sonra “Başlatma” sekmesine gidin. Görev yöneticisini aç butonuna tıkladıktan sonra sisteminiz açıldığında çalışan programları listeleyebilirsiniz. Bu programlar arasında “Ekran Kartı” ve “Ses Kartı” ile ilgili programların dışındaki tüm programları devre dışı bırakmalısınız.

   Başlangıçta açılan programları kapatmak, tüm işletim sistemleri için geçerli olan bir Windows 10 Hızlandırma yöntemidir.

   Optimizasyon ve Temizleme Programları

   Web sitemizde full versiyonunu paylaştığımız; CCleaner programı bu konuda işinizi görecektir. Programın kullanımı oldukça basittir. Programı kurduktan sonra “Cleaner” sekmesindeki işlemleri yapmanız yeterlidir. Yine “Registry” sekmesinde yer alan “Scan For Issues” butonuna da basarak registry yani kayıt defteri hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

   Windows 10 Hizlandirma Onyukleme

   Windows 10 Hizlandirma Onyukleme

   Sistem Yapılandırması

   Başlat-Çalıştır ardından da “Msconfig” yazdıktan sonra açılan araçta “Önyükleme” bölümüne gelin. “Gelişmiş Seçenekler” sekmesine tıkladıktan sonra “İşlemci Sayısı” penceresini aktifleştirdikten sonra kaç tane işlemciniz varsa bu işlemci sayısını yazdıktan sonra ayarları kaydedip sisteminizi baştan başlatın. Bu ayardan sonra ön yükleme hızınız artacaktır.

   Driver – Sürücü Güncellemek

   Bilgisayar sistemleri anakart, ekran kartı, RAM, işlemci ve harddisk gibi donanımlardan oluşmaktadır. Sistemin stabil bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için donanımların çalışması için gerekli olan yazılımlarının güncel tutulması gerekmektedir. Sürücü Güncellemesi yapılmadığında ekran kartı gibi donanımlar en yüksek performans seviyesinde çalışmayacaktır. İlgili bağlantıdan konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Windows 10 Hizlandirma Performans Secenekleri

   Windows 10 Hizlandirma Performans Secenekleri

   Windows 10 Hızlandırma – Performans Seçeneklerini Değiştirmek

   Bilgisayarım’a sağ tıkladıktan sonra “Özellikler” sekmesine tıklayın. Açılan pencerede sağ kısımdan “Gelişmiş Sistem Ayarları” seçeneğine tıklayın. “Gelişmiş” sekmesi altından “Performans – Ayarlar” sekmesine tıkladıktan sonra “En İyi Performans İçin Ayarla” ayarını yaptıktan sonra Uygula butonuna basın. Bu ayar sonrası sisteminizin görüntü ayarları düşürüleceği için sisteminiz büyük oranda hızlanacaktır.

   Windows 10 Hızlandırma – Donanımsal

   Windows 10 işletim sisteminizi hızlandırmak için yazılımsal ayarlar yeterli olmayabilir. Bu noktada Donanımsal değişiklikler yaparak da sisteminizi hızlandırabilirsiniz. RAM ve Disk yükseltmek veya İşlemci yükseltmek sistem performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

   SATA’dan SSD’ye Geçiş

   SATA yani eski tip disklerin okuma ve yazma oranla SSD’lere oranla çok daha düşüktür. 120 GB hafızaya sahip bir SSD’nin fiyatının 160 TL olduğunu düşünürsek, bu donanımı satın almak fiyat/performans açısından işinizi görecektir. SSD’yi satın aldıktan sonra işletim sisteminizi SSD’ye kurmalısınız. Eski SATA diskinizi ise oyun, program ve filmleri depolamak için kullanabilirsiniz.

   RAM Yükseltmek

   RAM bellekler sisteminizi hızlandıracak en önemli yöntemlerin başında gelmektedir. Laptop’unuzda boş bir RAM slotu varsa buraya mevcut RAM belleğiniz kadar RAM ekleyerek sisteminizi büyük oranda arttırabilirsiniz. Aynı işlemi masaüstü bilgisayarınız içinde gerçekleştirebilirsiniz.

   Donanımlarınızın Isı Değerini Düşürmek

   Bilgisayarın Isı Değeri Nasıl Ölçülür? Adlı içeriğimizde konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Donanımlarınızın ısı değerini ölçümledikten sonra Fan temizliği ve Macun yenileme yaparak donanımlarınızın ısı değerini düşürebilirsiniz. İşlemci ve ekran kartı gibi donanımlarınızın ısı değeri düştükten sonra sisteminizin performansı büyük oranda artacaktır.