windows-10-hizlandirma-rehberi
Windows 10 Hızlandırma Rehberi
Kategori : Rehberlerim
Şirket : Kozba.Net
Özet ve Detaylar
Bu yazımızda Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarı nasıl daha hızlı hale getirebileceğinizi anlatacağız. Aşağıda anlatılan tüm işlemleri yapmanız durumunda işletim sisteminiz ve bilgisayarınız çok daha hızlı işlem yapacaktır. Anlatılan işlemlerin bilgisayarınıza ve işletim sisteminize herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
Minimum Sistem Gereksinimleri
 • İşletim Sistemi
  Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Ram
  2 GB
Toplam 0 Yorum Var

  Bildir
  İçerik Detayı

  Windows 10 işletim sistemi, yüksek RAM tüketimi sebebiyle donanım özellikleri kötü olan bilgisayarlarda yavaş çalışmaktadır. Meltdown ve Spectre yamalarını devre dışı bırakmak Windows’u hızlandırmanın en önemli yöntemlerinden birisidir. Bu yamalar devre dışı bırakıldığında güvenlik açıkları oluşsa da orta düzey kullanıcılar için herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Yine bazı hizmetleri devre dışı bırakmakta Windows 10 Hızlandırma yöntemlerinin başında gelmektedir.

  1. Yamaları Kapatma

  8 GB RAM ve 4 Çekirdek işlemciye sahip bilgisayarlarda Windows 10 oldukça hızlıdır fakat donanım özellikleri kötü olan bilgisayarlarda durum bu şekilde değildir ve Windows 10 oldukça yavaş açılmakta ve işlem yapmaktadır. Aşağıda ki anlatımımızda yamaları engelleyerek bir nebze de olsa Windows 10 işletim sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

  Aşağıda ki aracı indirerek zipten çıkarın. Yönetici olarak çalıştırdığınızda aşağıda ki işlemleri yaparak ilk hızlandırma işlemini yapabilirsiniz.

  inspectre indir

  Ayarlar aşağıda ki gibi olmalıdır.

  System is Meltdown Protected : YES (Sistem meltdown açığına karşı korunuyor)
  Ssytem is Spectre protected : YES (Sistem Spectre açığına karşı korunuyor)
  Performance : SLOW (Performans yavaş)

  Aşağıda ki kısımında bulunan “Disable Meltdown Protection” ve “Disable Spectre Protection” butonlarına bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve yavaşlığın ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

  Windows 10 ise bu sıkıntıya çözüm olarak yeni bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı. Bu güncellemeden sonra bu işlemleri yapmanıza gerek kalmayacak.

  2. Geri Plan Uygulamaları

  Varsayılan uygulamaları kapatmakta hızlandırma yöntemlerinin başında gelir. Yine Laptop gibi şarja ihtiyaç duyan cihazlar bu uygulamalar kapatıldığında pil tasarrufu edilmektedir.

  3. Gereksiz Uygulamalar

  CCleaner gibi uygulamalarla da büyük bir hız tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aşağıda ki linkten CCleaner yazılımını indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde birçok gereksiz Windows yazılımı kolaylıkla kaldırılabilir.

  CCleaner Pro İndir

  windows 10 hizlandirma 2

   

  4. Defender Kapatma

  Windows 7 sürümü ile hayatımıza giren Windows Defender, yapılan testler sonucunda %20’lik bir yavaşlığa sebep olmaktadır. Windows 7’de bu uygulamayı kaldırarak bunun önüne geçebilirsiniz. Windows 10 içinde yukarıda ki ayarları yaparak ağır çalışma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

  5. Microsoft EDGE Kapatma

  Windows 10 çalıştırıldığı andan itibaren EDGE uygulaması da devreye girmektedir. Siz tarayıcı olarak Chrome, Opera veya Firefox gibi uygulamalar kullansanız da EDGE gereksiz bir tüketime sebep olmaktadır. Yukarıda ki resimde ki gibi EDGE uygulamasını kapatarak da güç tasarrufu sağlayabilir ve sistemin bir nebze de olsa hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  6. Windows Servislerini Durdurma

  Aşağıda ki resimde anlatıldığı ayarları yaparak da windows 10 hızlandırabilirsiniz. Bu özellikler gereksiz olmakla birlikte sistemde yer kaplamakta ve sistemi yavaşlamaktadır.

  Başlat – Çalıştır – services.msc yazarak Hizmetler menüsünü açabilirsiniz. Başlangıç türünü devre dışı yapmanız durumunda bu sistem bir daha çalışmamaktadır.

  Yeni nesil SSD diskler için bu ayar çok önem arz etmese de SATA kullanıcıları için baş belasıdır.

  Yine Easy Service Optimizer yazılımını da kullanarak sistemi daha stabil hale getirebilirsiniz. Aşağıda ki linkte bu servisi detaylı bir şekilde anlattık.

  Yukarıda anlattığımız tüm yöntemler yazılımsal ayarlardır ve sisteme herhangi bir zararı yoktur.

  Sordum.Org Ekibine ve Velociraptor’a Teşekkürlerimizi Borç Biliriz.