Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

Windows 10, yüksek RAM tüketimi sebebiyle bazı bilgisayarda oldukça yavaş çalışmaktadır. Meltdown ve Spectre yamalarını devre dışı bırakmak Windows’u hızlandırmanın en önemli yöntemlerinden birisidir. Bu yamalar devre dışı bırakıldığında güvenlik açıkları oluşsa da orta düzey kullanıcılar için engel teşkil etmemektedir. Yine bazı hizmetleri devre dışı bırakmakta hızlandırma yöntemlerinin başında gelmektedir.

1. Yamaları Kapatma

8 GB RAM ve 4 Çekirdek işlemciye sahip bilgisayarlarda Windows 10 oldukça hızlıdır. Diğer yandan, kötü bilgisayarlarda durum bu şekilde değildir ve Windows 10 oldukça yavaş açılmakta ve işlem yapmaktadır. Aşağıda ki anlatımımızda yamaları engelleyerek bir nebze de olsa Windows 10 hızlandırabilirsiniz.

Aşağıda ki aracı indirerek zipten çıkarın. Yönetici olarak çalıştırdığınızda aşağıda ki işlemleri yaparak ilk hızlandırma işlemini yapabilirsiniz.

Tıkla ve İndir

Ayarlar aşağıda ki gibi olmalıdır.

System is Meltdown Protected : YES (Sistem meltdown açığına karşı korunuyor)
Ssytem is Spectre protected : YES (Sistem Spectre açığına karşı korunuyor)
Performance : SLOW (Performans yavaş)

Aşağıda ki kısımında bulunan “Disable Meltdown Protection” ve “Disable Spectre Protection” butonlarına bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve yavaşlığın ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

Windows 10 ise bu sıkıntıya çözüm olarak yeni bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı. Bu güncellemeden sonra bu işlemleri yapmanıza gerek kalmayacak.

2. Geri Plan Uygulamaları

 

Varsayılan uygulamaları kapatmakta hızlandırma yöntemlerinin başında gelir. Yine Laptop gibi şarja ihtiyaç duyan cihazlar bu uygulamalar kapatıldığında pil tasarrufu edilmektedir.

3. Gereksiz Uygulamalar

CCleaner gibi uygulamalarla da büyük bir hız tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aşağıda ki linkten CCleaner yazılımını indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde birçok gereksiz Windows yazılımı kolaylıkla kaldırılabilir.

CCleaner İndir

4. Defender Kapatma

Windows 7 sürümü ile hayatımıza giren Windows Defender, yapılan testler sonucunda %20’lik bir yavaşlığa sebep olmaktadır. Windows 7’de bu uygulamayı kaldırarak bunun önüne geçebilirsiniz. Windows 10 içinde yukarıda ki ayarları yaparak ağır çalışma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Microsoft EDGE Kapatma

Windows 10 çalıştırıldığı andan itibaren EDGE uygulaması da devreye girmektedir. Siz tarayıcı olarak Chrome, Opera veya Firefox gibi uygulamalar kullansanız da EDGE gereksiz bir tüketime sebep olmaktadır. Yukarıda ki resimde ki gibi EDGE uygulamasını kapatarak da güç tasarrufu sağlayabilir ve sistemin bir nebze de olsa hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

6. Windows Servislerini Durdurma

Aşağıda ki resimde anlatıldığı ayarları yaparak da windows 10 hızlandırabilirsiniz. Bu özellikler gereksiz olmakla birlikte sistemde yer kaplamakta ve sistemi yavaşlamaktadır.

Başlat – Çalıştır – services.msc yazarak Hizmetler menüsünü açabilirsiniz. Başlangıç türünü devre dışı yapmanız durumunda bu sistem bir daha çalışmamaktadır.

Windows aramayı durduralım

Yeni nesil SSD diskler için bu ayar çok önem arz etmese de SATA kullanıcıları için baş belasıdır.

Yine “Easy Service Optimizer” yazılımını da kullanarak sistemi daha stabil hale getirebilirsiniz. Aşağıda ki linkte bu servisi detaylı bir şekilde anlattık.

Easy Service Optimizer indir

Yukarıda anlattığımız tüm yöntemler yazılımsal ayarlardır ve sisteme herhangi bir zararı yoktur.

Sordum.Org Ekibine ve Velociraptor’a Teşekkürlerimizi Borç Biliriz.

Bir önceki yazımız olan USB Format Atmak ve Rufus 2.18 başlıklı makalemizde usb format programı ve usb ile format atmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ( 4 )
 1. Melih Atasever
  28 Aralık 2018 at 01:16
  Cevapla

  Windows 10 gerçekten masaüstümde yavaş çalışıyor deneyelim bakalım işe yarayacağını düşünüyorum çok teşekkürler paylaşımınız için 🙂

  • Kozba
   28 Aralık 2018 at 01:20
   Cevapla

   Rica ederim.

 2. Serkan Akın
  15 Ocak 2019 at 20:36
  Cevapla

  cidden bilgisayarda ciddi bir hızlanma oldu, tüm adımları eksiksiz uygulamanızı tavsiye ederim.

 3. Dicle
  16 Ocak 2019 at 15:37
  Cevapla

  Hiç bilmediğim yöntemler vardı aralarında, onlarıda deneyerek windows açılış süresi 6 sn.den 3 sn. düştü.Tabi ssd şart. Paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap bırakın